Tentorıum Cerebellı'nin cerrahi anatomisi
Surgical anatomy of the Tentorium Cerebelli
  1. Tez No: 497594
  2. Yazar: MURAT KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tentorium Cerebelli hem infra hem de supratentorial venöz dolaşımı toplayan gerçek bir venöz kavşaktır. Major sinüslerin haricinde tentorial venöz sinüsler de bu kavşakta yer almaktadır. Bu sinüslerin varlığı ve cerrahi uygulamalarda ki önemine dair bilgiler kısıtlıdır. Biz bu çalışmada, tentorial sinüslerin paterni, boyutları, tentorium cerebelli üzerindeki dağılımlarını inceleyerek, transtentorial cerrahi yaklaşımlarda venöz sinüsleri sakrifiye etmeyecek optimum insizyon bölgesini bulmaya çalıştık. Bu çalışma, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından 01/01/2017 ile 31/12/2017 tarihleri arasında otopsisi yapılan kadavralar üzerinde tamamlanmıştır. Çalışma için 20'si erkek 4'ü kadın 24 taze kadavra (yaş ortalaması 50) incelenmiştir. Yaşı 18'in altında olan, kafa travması olan ya da intrakranyal nedenlerle ex olmuş olma ihtimali olan kadavralar çalışmaya dahil edilmedi. Yaptığımız ölçümlere göre, İncisural Uzunluk ortalama 5,3 ± 0,44 cm olarak ölçüldü. İncisural Genişlik ortalama 2,9 ± 0,25 cm olarak ölçüldü. Tentorial Uzunluk ortalama 7,1 ± 0,21 cm olarak ölçüldü. Tentorial Genişlik sağ için ortalama 5,19 ± 0,21 cm olarak ölçüldü. Tentorial Genişlik sol için ortalama 5,21 ± 0,2 cm olarak ölçüldü. Olguların %87'sinde tentorial sinüs bulunmakla birlikte, bu sinüsler %45'i medial, %33'ü lateral ve %22'si ile en seyrek ara bölge dediğimiz her bir tentorium yarısının 1/3'lük orta kısmında bulunmaktadır. Sonuç olarak; Tentorium cerebelli'yi içine alan lezyonlara yönelik ya da tentorium cerebelli'yi transit geçen yaklaşımlarda, tentorium cerebelli üzerine yapılacak insizyonun kararlaştırılmasında, sinüslerin dağılımını ve bulunabileceği noktaları göz önünde bulundurmak, olası komplikasyonlardan kaçınmamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Tentorium Cerebelli is a true venous junction that collects both infra and supratentorial venous circulation. Besides the major sinuses, tentorial venous sinuses are also located at this junction. The presence of these sinuses and their importance in surgical practice is limited. In this study, we attempted to find the optimum incision zone that would not sacrifice the venous sinuses during transtentorial surgical approaches by examining the pattern, dimensions, and distribution of tentorial sinuses on the tentorium cerebelli. This study has been completed with autopsied cadavers in Pamukkale University Faculty of Medicine Department of Forensic Medicine on 01/01/2017 to 31/12/2017. For the study, 24 fresh cadavers (age average 50) were studied. 4 of them were female, 20 of them were male. Cadavers who were under age 18, had head trauma, or were likely to have been ex due to intracranial reasons were not included in the study. According to the measurements we made, the Incisural Length was measured as an average of 5,3 ± 0,44 cm. Incisural Width was measured as 2,9 ± 0,25 cm on average. Tentorial Length was measured as a mean of 7,1 ± 0,21 cm. The mean tentorial width was measured as 5,19 ± 0,21 cm on the right. The tentorial width was measured as an average of 5.21 ± 0.2 cm for the left side. Tentorial sinus is present in 87% of the cases, with 45% medial, 33% lateral and 22% in the middle of 1/3 of each tentorium half. As a result; Tentorium Cerebelli is a true venous junction that collects both infra and supratentorial venous circulation. Considering the distribution of the sinuses and the points where they can be found, we can avoid possible complications of incision on the tentorium cerebelli for transtentorial approaches.