Trans-sylvian anterior temporal transkavernöz transklinoidal transpetroz apeks yaklaşımının tanımlanması ve irdelenmesi
Description and discussion of trans-sylvian anterior temporal transcavernous transclinoidal transpetrous apex approach
- Tez No: 163156
- Danışmanlar: PROF.DR. KAYIHAN ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1. ÖZET Amaç: Tanımlanan 'Trans-sylvian anterior temporal transkavernöz transklinoidal transpetroz apeks yaklaşımı! 'ran kadavralarda uygulanması ve diseksiyonu ile elde edilen bulgular ve bu cerrahi yaklaşımlarda kritik morfometrik ölçümler ile yaklaşımın değerlendirilmesi, imkanlarının ve kısıtlılıklarının ortaya konması amacına yönelik olarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, klinik platformda, bu sonuçlar, benzer cerrahi girişimlerin yapıldığı hastalardaki bulgular ve sonuçlar ile de karşılaştırılarak anatomik ve cerrahi entegrasyon sağlanmaya çalışılmıştır. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmanın kadavra diseksiyonları İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir; elde edilen veriler ve değerlendirmeler, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Nöroşirurji Kliniği'nde, benzer kafa tabam yaklaşımının yapıldığı örnek olgulardaki cerrahi bulgular, değerlendirmeler ve sonuçlar ile birleştirilerek klinik bir oryantasyon ve entegrasyon sağlanmaya ve tüm bu irdelemeler neticesinde objektif ve genel kavramlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırmada, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda 10 adet kadavrada iki taraflı olmak üzere 20 yaklaşım gerçekleştirilmiştir. Kadavraların hepsi erişkin kadavralar olup 7'si erkek 3'ü kadın kadavralardı. Ayrıca, çeşitli morfometrik ölçümler yapılmıştır. Bu amaçla, processus clinoideus anterior'un rezeksiyonu yapılmış ve bu işlemin a. carotis interna proksimalinde kazandırdığı uzunluk ve canalis opticus'un üst duvarının (çatısının) alınması (optic unroofing) ile nervus opticus'un distalinde ekspoze edilen mesafe ölçülmüştür. Klinik uygulamada, farklı yerleşimde ve çeşitli natürdeki patolojilerde benzer kafa tabanı yaklaşımları uygulanmıştır. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Nöroşirurji Kliniği'nde hastalarda uygulanan bu yaklaşımlardan bir kısmı örnek olarak alınıp ameliyat bulguları ve sonuçlar, kadavra çalışmalarından elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır.Bulgular: Kranyotomi, osteotomi, kemik rezeksiyonu ve drillenmesinden sonra duranın açılmasını takiben trans-sylvian fisür (Sulcus lateralis) aşamasında, optikokiazmatik aparatus (n. opticus, chiasma opticum, regio retrochiasmaticus, tracrus opticus), a. carotis interna ve dallan (a. ophthalmica, a. hypophysialis superior, a. communicantes posterior, a. choroidalis, a. uncalis, a. cerebri anterior, a. cerebri media, perforan arterler), vertebrobaziler sirkülasyona ait damar ağacı (a. basilaris, a. cerebri posterior, perforan arterler gibi), bulbus ve nervus olfactorius, n. oculomotorius, diaphragma sellae ortaya konabilmiştir. Ayrıca kemik yapı ve yumuşak dokulardan processus clinoideus anterior ve posterior, dorsum sellae, ligamentum petroclinoideus açığa çıkartılmıştır. Processus clinoideus anterior drillenerek rezeke edildiğinde a. carotis interna'nın proksimal bölümünde ekspojur sağlanmış ve bunun ölçümleri yapılmıştır (Tablo 1). Canalis opticus'un üst duvarı (çatısı) alındığında (optic unroofing) n. opticus'un intrakanaliküler bölümü ekspoze edilmiştir ve buradaki kazanımın ölçümleri yapılmıştır (Tablo 2). N. opticus ile a. carotis interna arasındaki koridor da bu işlemler ile genişlemiş ve cerrahi manipülasyon imkanı artmıştır. Processus clinoideus posterior ve dorsum sellae'nin drillenmesi, tentorium cerebelli'nin seksiyonu ve os temporale'nin apex partis petrosae' sinin drillenerek rezeksiyonu ile incisura tentorii, fossa cranialis posterior'a cerrahi yaklaşım değerlendirilmiştir. Bu aşamada, clivus bölgesi ve bu bölgedeki nöral ve vasküler yapılar (mesencephalon, pons, medulla oblongata, a. vertebralis, a. basilaris, a. cerebri posterior, a. cerebellaris superior, a. cerebellaris anterior inferior, kranyal sinir çiftleri gibi) açığa çıkartılmıştır. Sonuç: Tanımlanan yaklaşım, cerrahi ekspojurun rahat ve bakış açısının geniş olması, kritik nöral ve majör vasküler yapıların kontrolünün yeterli olması niteliklerine dayanılarak, kafa tabanında çok geniş bir alanda, gereksinime göre çok farklı natürdeki patolojik lezyonların cerrahi tedavisinde uygulanabilir. Bunun imkanları ve kısıtlılıkları da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Objectives: This research was realized to estimate the advantages and limitations of the described 'Trans-sylvian anterior temporal transcavernous transclinoidal transpetrous apex approach' by performing dissection in cadavers, and doing critical morphometric analysis. In addition, the provided results were compared with the experience coming from the surgical operations, to make an anatomical and surgical integration. Material and Methods: The cadaveric dissection of this study was performed in the Laboratory of the Istanbul University, Faculty of Medicine, Department of Anatomy; the data and conclusions provided from the cadaveric dissections were integrated with the impressions and results provided from the surgical operations of the patients in the Dr. Lütfi Kırdar Kartal Research and Teaching Hospital, 2. Department of Neurosurgery, to conclude the generalized concepts. In this study, 20 operations in 10 cadavers bilaterally were done in the Laboratory of the Istanbul University, Faculty of Medicine, Department of Anatomy. The cadavers used in this study all were adult cadavers; 7 were men and the other 3 were women. Also, various anatomic measurements were done. For this purpose, resection of the processus clinoideus anterior was performed and the additional exposure at the a. carotis interna was measured; and the length of the distal exposure of the nervus opticus doing by resection of the roof of the canalis opticus (optic unroofing) was measured. In clinical basis, data, impressions and conclusions provided from the similar cranial base approaches for the various lesions, performed in the Dr. Lütfi Kırdar Kartal Research and Teaching Hospital 2. Department of Neurosurgery, were integrated with the data and conclusions from these cadaveric dissections and operations.Results: In the step of the trans-sylvian fissure (sulcus lateralis), opticochiasmatic apparatus (n. opticus, chiasma opticum, regio retrochiasmaticus, tractus opticus), a. carotis interna and its branchs (a. ophthalmica, a. hypophysialis superior, a. communicantes posterior, a. choroidalis, a. uncalis, a. cerebri anterior, a. cerebri media, perforan arterler), the vertebrobasilar vascular tree (a. basilaris, a. cerebri posterior, perforating arteries), bulbus and nervus olfactorius, n. oculomotorius, diaphragma sellae were revealed. Also, as bone and soft tissue structures, processus clinoideus anterior and posterior, dorsum sellae, ligamentum petroclinoideus were exposed. By drilling away processus clinoideus anterior, proximal part of the a. carotis interna was better revealed, and necessary measurements were done in this segment (Table 1). The roof of the canalis opticus was resected (optic unroofing) and additional exposure of the intracanalicular part of the n. opticus was provided and necessary measurements were also done in this segment (Table 2). By this procedure, the area between the n. opticus and a. carotis interna was also found to be larger be easier for the surgical manipulations. By drilling the processus clinoideus posterior and dorsum sellae, section of the tentorium cerebelli and drilling of the apex partis petrosae, exposure of the incisura tentorii and fossa cranialis posterior was searched and discussed. In this phase, region of the clivus and the neural and vascular structures in this region (mesencephalon, pons, medulla oblongata, a. vertebralis, a. basilaris, a. cerebri posterior, a. cerebellaris superior, a. cerebellaris anterior inferior, cranial nerves) were exposed. Conclusion: This described approach, as a cranial base approach for the lesions in various nature located in the cranial base in a large area can be used successfully. Advantages of this approach are those: surgical exposure is appropriate, angle of the surgical view is large, and the control of the critical neural and major vascular structures is perfect.