Migren hastalarında fossa cranii posterior anatomisinin değerlendirilmesi
Evaluation of posterior cranial fossa anatomy inmgraine patients
  1. Tez No: 660984
  2. Yazar: EBRU OTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan en yaygın hastalıklardan biri olan migrende, fossa cranii posterior (FCP) anatomisi değerlendirildi. FCP bölgesine ait morfometrik ölçümler yapılarak FCP ile migren arasında bir ilişkinin var olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan ve migren tanısı alan 60 kişiden oluşan hasta grup (28 erkek, 32 kadın) ile migren tanısı almayan, başka sebeplerle MRG yapılan 50 kişiden oluşan kontrol grubu (25 erkek, 25 kadın) yer almaktadır. Hasta grubunda 20 auralı migren (3 erkek, 17 kadın) ve 40 aurasız migren (25 erkek, 15 kadın) hastası bulunmaktadır. Çalışmaya dahil edilen T1 ağırlıklı manyetik rezonans (MR) görüntülerinde midsagittal kesit üzerinde for. magnum magnum ön-arka çapı, clivus uzunluğu, supraocciput uzunluğu, prepontin ön-arka mesafesi, tentorium cerebelli eğimi, FCP ve arka beyin (AB) alanı ölçülürken tonsilla cerebelli pozisyonu for. magnum üzerinde olmak koşulu ile en distalde yer alacak şekilde ölçüldü. Ayrıca AB alanının FCP alanına oranı ile FCP kalabalıklığı hesaplandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında migren hastalarında for. magnum ön-arka çapı, clivus uzunluğu, supraocciput uzunluğu, tonsilla cerebelli pozisyonu, tentorium cerebelli eğimi, FCP alanı, AB alanı ve FCP kalabalıklığı parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the posterior cranial fossa anatomy (PFC) were evaluated in migraine disease which is one of the common disabling disorder. The aim of the study was to determine whether there were relationship between PFC morphometric parameters and migraine disease. This study consist of 60 migraine patients (28 male, 32 female) who were diagnosed with migraine and underwent magnetic resonance imaging (MRI) as migraine group and 50 patients (25 male, 25 female) who underwent MRI for other disease as control group. The migraine group were included 20 patients with aura (3 male,17 female) and 40 patients without aura (25 male, 15 female). Anteroposterior diameter of foramen magnum, length of clivus and supraocciput, anteroposterior distance of prepontine, slope of tentorium cerebelli, area of PFC and hindbrain parameters were measured with included T1 weighted midsagittal MRI scans in both groups. In addiction, position of the cerebellar tonsil were measured according to tip of the cerebellar tonsil were localised most distally on condition that situated above of foramen magnum. Also the ratio of the hindbrain tissue area to PFC area was used to represent the crowdedness of the PFC. There was no statistitically significantly difference between controls and patients with migraine in terms of anteroposterior diameter of foramen magnum, length of clivus and supraocciput, slope of tentorium cerebelli, position of the cerebellar tonsil, area of PFC and hindbrain (p>0,05).