Tıp fakültesi öğrencileri tarafından manken üzerinde yapılan endotrakeal entübasyonda direk laringoskop ve optik stile karşılaştırılması
Comparison of direct laryngoscope and optic stylet for endotracheal intubation performed on mannequin by medical students
  1. Tez No: 497595
  2. Yazar: ABUZER KEKEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Solunum, fizyolojik bir olaydır ve yaşam için gerekli oksijeni sağlar. Dış ortamdan alınan hava içindeki oksijen ile organizma içindeki karbondioksitin karşılıklı olarak yer değiştirmesi solunum olarak tanımlanır. Temel yaşam desteğinde amaç solunum ve dolaşımın devam ettirilmesidir. Solunumu sağlamada en önemli unsur havayoludur. Bu çalışmamızda deneyimsiz uygulayıcılarda optik stilenin direk laringoskop ile endotrakeal entübasyon başarısı, süresi, elde edilen laringoskopik görüntüsü ve uygulayıcı memnuniyetine ve kullanışlılığına etkisini karşılaştırdık. Çalışmamıza PAÜ Tıp Fakültesi VI sınıf öğrencisi olan ve daha önce hiç entübasyon deneyimi olmayan 94 katılımcı ile manken üzerinde yapıldı. Uygulayıcılardan kısa bir eğitim sonrası her iki cihaz ile entübasyon yapmaları istendi. Entübasyon süresi, girişim sayısı, elde edilen laringoskopik görüntüsünün Cormack-Lehane sınıflaması ve uygulayıcı memnuniyeti ve kullanışlılığına etkisi kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Respiration is a physiological event and provides essential oxygen for life. The reciprocal displacement of oxygen in the air from the outside and carbon dioxide in the organism is called respiration. The main purpose of life support is to maintain respiration and circulation. The most important factor in breathing is the airway. In our study, we compared optical stenosis with direct laryngoscopy in inexperienced practitioners, endotracheal intubation success, duration, obtained laryngoscopic image, and efficacy on practitioner satisfaction. Our study was done on the manikin with 94 participants in the PAU Faculty of Medicine, 6th grade students who had never had any intubation experience. The practitioners were asked to intubate with both devices after a short training. The duration of intubation, the number of interventions, the effect of the obtained laryngoscopic image on the classification of Cormack-Lehane and its applicative satisfaction were recorded.