Kalp yetmezlikli olgularda sol ventrikül destek cihazı implantasyonunun fonksiyonel kapasite ve egzersiz performansı üzerine etkisi
The effect of left ventricular assist device implantation on functional capacity and exercise performance in heart failure patients
  1. Tez No: 497601
  2. Yazar: YUSIF ABDULOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Abdulov Y. Kalp Yetmezlikli Olgularda Sol Ventrikül Destek Cihazı İmplantasyonunun Fonksiyonel Kapasite ve Egzersiz Performansı Üzerine Etkisi. T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, İzmir, 2017. Giriş: Bu çalışmanın amacı 2012-2017 tarihleri arasında KKY tanısıyla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi KKY konseyinde sol ventrikül destek cihazı implantasyonu kararı alınmış ve opere edilmiş hastalarda postop dönemdeki fonksiyonel kapasite (metabolik test-PVO2) ve egzersiz performansının (6 dakika yürüme testi) preoperatif dönemdeki sonuçların karşılaştırılmasıdır. Materyal Metod: Çalışmada 2012-2017 yılında KKY nedeniyle opere kararı alınan toplam hasta sayısı 300 olup, araştırmaya dahil etme kriterlerini sağlayan toplam hasta sayısı ise 71'dir. Çalışmada araştırma kriterlerine uyan hastaların tamamı analizlere dahil edilmiştir ve kümülatif olarak araştırma evreninin %23,7'sine ulaşılmıştır. Çalışmada hastaların cinsiyet, yaş, takip süresi, implant türü ve bazı klinik özellikleri ile 6 dakika yürüme testi, metabolik Vo2 testi gibi fonksiyonel kapasite test skorları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada postop 6 dakika yürüme ve Vo2 Metabolik Test değeri preop döneme göre anlamlı düzeyde artış göstermiştir (p˂ 0,001). 45 yaş grubu (üzeri ve altı) ile preop ve postop 6 dakika yürüme ve Vo2 test değerleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p ˃ 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Abdulov Y. The Effect of Left Ventricular Assist Device Implantation on Functional Capacity and Exercise Performance in Heart Failure Patients. T.C. Ege University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery, Specialist Thesis. İzmir, 2017. Introduction: The aim of this study is to compare the preoperative and postoperative results of functional capacity (metabolic test-PVO2) and exercise performance (6 min walking test) in patients with left ventricular support device decision in the KKY council of Ege University Faculty of Medicine between 2012-2017. Materials and Methods: The total number of patients who received a decision in the study due to CHF in 2012-2017 was 300, and the total number of patients that met the inclusion criteria was 71. All of the patients who met the research criteria in the study were included in the analyzes and cumulatively reached 23.7% of the study population. In the study, the relationship between gender, age, follow-up period, implant type and some clinical features and functional capacity test scores such as 6-min walk test and metabolic Vo2 test were evaluated. Results: The study showed a significant increase in postop 6 min walking and Vo2 Metabolic Test compared to preop turn (p˂ 0,001). There was no significant difference between groups of 45 years (above and below) and 6 minutes of preop and postop and Vo2 test values (p ˃ 0.05).