Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi sonrası üriner kontinans ve erektil fonksiyona etki eden faktörler
Factors affecting urinary continence and erecti̇le function after robot assisted laparoscopic radical prostatectomy
- Tez No: 497632
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL APAYDIN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve amaç: Robot yardımlı radikal prostatektomi (RYRP), dünya çapında robotik sistemlerin uygulanmasından sonra hızla gelişen cerrahi tekniklerden birisidir. Ameliyat sahasında daha iyi görüntü imkanı, daha keskin apikal diseksiyon sağlaması, uzun bir üretral uzunluğun muhafaza edilmesi, sinir koruma sağlama imkanı, insizyonel morbiditenin az olması, kan trasfüzyon ihtiyacının az olması ve erken iyileşme, robotik tekniği radikal prostatektomi için oldukça uygulanabilir bir yöntem haline getirmiştir. Çalışmamızda kliniğimizde lokalize prostat kanseri nedeniyle RYRP operasyonu yapılan hastalarda ameliyat sonrası üriner kontinans ve erektil fonksiyonlara etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mart 2012 ile Ocak 2017 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında evre 1 prostat kanseri tanısı alan ve RYRP yapılan 439 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, operasyon öncesi PSA (prostat-spesifik antijen), prostat ağırlıkları, prostat adenokarsinomu gleason skoru, ameliyat süresi, transperitoneal posterior ve anterior cerrahi yaklaşımı, cerrahi sınır ve ekstraprostatik yayılım durumu kaydedildi. Poliklinik takipleri ve telefonla görüşme yolu ile hastaların operasyon sonrası takipte kontinans ve erektil fonksiyon durumları sorgulandı ve kaydedildi. Verilerin istatiksel analizi SPSS 17.0 programı ile gerçekleştirildi. Bulgular: Kontinans ile ilgili gruplar arasında yaş, preoperatif PSA, prostat hacmi, ameliyat süresi, postoperatif gleason skoru, cerrahi sınır ve ekstraprostatik yayılım durumu, anterior ve posterior yaklaşım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: Robotic assisted radical prostatectomy (RARP) is one of the rapidly developing surgical techniques after the application of robotic systems worldwide. Better visualization of the surgery field, a sharper apical dissection, preserving a longer urethral length, the possibility of providing nerve protection, the lack of incisional morbidity, the less need for blood transfusion, and early healing have made the robotic approach an applicable method for radical prostatectomy. We aimed to evaluate the factors affecting postoperative urinary continence and erectile function in patients underwent RARP due to localized prostate cancer in our clinic. Materials and Methods: The study included 439 patients who underwent robotic assisted laparoscopic radical prostatectomy for stage I prostate cancer diagnosis at Ege University Faculty of Medicine Urology Department between March 2012 and January 2017. Patients' age, preoperative PSA value, prostate weights, postoperative tumor gleason score, operation time, transperitoneal posterior and anterior surgical approach, surgical margin and extraprostatic dissemination status were recorded. Continence and erectile function status of the patients were recorded during follow-up after the outpatient clinic and telephone interview. Statistical analysis of the data was performed with the SPSS 17.0 program. Results: There was no statistically significant difference for continence rates according to age, preoperative PSA, prostate volume, operation time, postoperative gleason score, surgical margin and extraprostatic extension status according to anterior and posterior approach (p> 0.05).