Yüksek riskli prostat kanser tanılı hastalarda deneyimli cerrahlar tarafından yapılan robotik radikal prostatektomi sonrası operatif, Postoperatif, onkolojik, fonksiyonel parametreler ve komplikasyonların araştırılması
Investigation of operative, Pstoperative, oncological, functional parameters and complications after robotic radical prostatectomy by experienced surgeons in patients with high risk prostate cancer
  1. Tez No: 567972
  2. Yazar: AMJAD S.R. ALİJLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinden biri olup, her yıl1,6 milyon erkek prostat kanseri teşhisi almakta ve 366,000 erkek prostat kanseri nedeniyle ölmektedir (1). Yüksek riskli prostat kanseri, potansiyel olarak öldürücü bir hastalıktır ve yeni tanı konulan olguların %14-24'ünde görülür. Prostata sınırlı hastalığı olan ve yaşam beklentisi 10 yıldan fazla olan hastalar için altın standart tedavi yöntemlerinden biri radikal prostatektomidir (RP). (PSA) ≥20 ng/ml, (GS) 8-10 ya da klinik evre ≥T2c'den birine sahip olan hastalar yüksek riskli olarak kabul edilir. Minimal invaziv cerrahinin öneminin arttığı çağımızda robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RYLRP) operasyonu tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmaktadır. Postoperatif fonksiyonel ve onkolojik sonuçların çalışılması ve takip edilmesi sonradan planlanacak tedavilerin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Çalışmamızda kasım 2010 – ekim 2017 tarihleri arasında yüksek ve ileri derece yüksek riskli prostat kanseri tanısı almış 1100 hastanın iki cerrahın tarafından belirli bir deneyim kazanılmasının ardından uygulanmış olan robotik radikal prostatektomi sonrası fonksiyonel ve onkolojik sonuçları araştırılmıştır ve literatür ile karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmamızda biyokimyasal rekurrens- sağ kalım oranı ( BKR) , PSA değeri ≥ 0.2 ng/ml olarak tanımlanmıştır. Hastalarımızın ortalama 18 ay (12-24 ay ) takip süresi ile %62 biyokimyasal rekurens görülmedi ve %22 'sinde PSA nuksü ( BKR ) saptandı. Ayrıca PSM oranı %38 olarak saptandı. Hastaların postoperatif fonksiyonel sonuçları de ele alındı ve postoperatif potens ve inkontinans durumları ayrıntılı incelendi. Sonuçlarımızın doğrultusunda yüksek dereceli PK tanılı ve yaşam beklentisi 10 yıldan fazla hastaların radikal prostatektomi önerilmeli ve deneyemli cerrahların tarafından yapılan RYLRP onkolojik sonuçları etkilemese de fonkosiyonel sonuçlarında daha yüz güldürücü sonuçlara elde edebilciğimize kanaatindeyiz, bunu doğrulamak için de daha geniş hasta serili verileri taramak ve ele almak gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a major cause of disease and mortality among men, and each year 1.6 million men are diagnosed with and 366,000 men die of prostate cancer (1) High-risk prostate cancer is a potentially fatal disease and occurs in 14-24% of newly diagnosed cases. In men with localized prostate cancer and a life expectancy more than 10 years the gold standard treatment option is Radical Prostatectomy (RP). Patients with (PSA) ≥20 ng / ml, (GS) 8-10 or clinical stage ≥T2c are considered high-risk. Robotic Assisted Laparoscopic Radical Prostatectomy (RALRP) is performed more and more often by surgeons while the value of minimal invasive surgery increases in this area. The study and follow-up of postoperative functional and oncologic outcomes is very important for the determination of future planned treatments. In our study, functional and oncologic outcomes of patients with robotic prostatectomy who had been diagnosed with high and advanced prostate cancer were studied. In our study, the functional and oncological results for 1100 patients who were diagnosed with high-risk prostate cancer and had RLRP between November 2010 and October 2017 by two surgeons gained a certain experience were investigated and compared with the literature. In this study biochemical recurrence-survival rate (BCR) PSA value were defined as ≥ 0.2 ng/ml. The mean follow-up period of 18 months (12-24 months) was 62% with no biochemical recurrence and 22% had PSA recurrence (BCR). In addition, the PSM rate was 38%. Postoperative functional outcomes (potency and incontinence status) of the patients were also evaluated , According to our results, radical prostatectomy should be recommended in patients with high grade PC and life expectancy more than 10 years. Although RLRP performed by experienced surgeons maybe does not affect oncologic results, but we believe that we can achieve more satisfactory results in functional results, and to verify this, it is necessary to scan and handle larger patient series data.