Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi hastalarında pnömoperitoneum basıncının ultrasonografi ile ölçülen optik sinir kılıf çapına etkisinin araştırılması
Research on the Effects of Pneumoperitoneum Pressure on the Diameter of Optic Nerve Sheath Measured with Ultrasonography in Patients of Robot-Assisted Laparoscopic Radical Prostatectomy
- Tez No: 744967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÇETİNGÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Robot Yardımlı Radikal Prostatektomi operasyonları aşırı baş aşağı pozisyonda ve batın içi CO2 gazı ile şişirilerek yapılmaktadır. Baş aşağı pozisyonun ve pnömoperitoneumun intrakranyal basıncı arttırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada RYLP operasyonlarını farklı intraabdominal basınçlarda yapılmasıyla, intrabdominal basınç düzeyinin Optik Sinir Kılıf Çap'ına (OSKÇ) etkisi gösterilmiş ve olası etkinin hastaların bilişsel fonksyonlarında yaptığı değişiklik araştırılmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Robotik Radikal Prostatektomi operasyonu planlanan, fizik durumu ASA I-II ve yaşları 50-70 arasında değişen toplam 40 hasta dâhil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup I in insüflasyon basıncı 10mmHg ya Grup II nin insuflasyon basıncı 15mmHg ya ayarlandı. Hastalara; anestezi indüksyonu verilmeden önce, indüksyon sonrası 5.dakikada, intraabdominal insüflasyondan 5 dakika sonra, trendelenburg pozisyonu aldıktan; 5, 15, 30, 60 ve 120 dakika sonra, intraabdominal insüflasyon ve trendelenburgun sonlandırılmasından 5 dakika sonra ve extübasyon sonrası 5. dakika da olmak üzere toplam 10 kez sağ gözden optik sinir kılıf çapı ölçümü yapılıp aynı zamanlarda arteryel kan gazı analizi yapıldı. Preop 1 gün önce ve post op 3 gün sonra olmak üzere hastalara Standartize Mini Mental Test (SMMT) yapıldı. BULGULAR: İki grubun operasyon süreleri arasında bir fark bulunmadı. Peroperatif veya postoperatif İAB düzeyleri ile ilgili bir komplikasyon yaşanmadı. Grup I olan düşük İAB grubunda Plato ve Ortalama havayolu basınçları istatiktiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte düşük bulundu. Grup I de trendelenburg pozisyonunun 60.dk-120.dk da, supin pozisyonuna dönüşün 5.dk da OSKÇ değeri grup II den anlamlı (p < 0,05) olarak daha düşüktü. İki grup arasında SMMT preop ve post op sonuçları arasında fark gözlenmedi. SONUÇ: Düşük basınçlı pnömoperitoneum ile gerçekleştirilen operasyonların; operasyon süresini uzatmadığı, istatistiksel anlamlı olmamakla birlikte; daha düşük ortalama havayolu basıncı sağladığı ve daha düşük OSKÇ ölçümü dolayısıyla daha düşük intrakranyal basınç oluşturduğunu saptadık. Ancak SMMT'in preoperatif ve postoperatif değerleri arasında anlamlı farklılık saptamadık. ANAHTAR KELİMELER: Optik Sinir Kılıf Çapı, Ultrasonografi, Robot Yardımlı Radikal Prostatektomi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The Robot-Assisted Radical Prostatectomy operations are made in excessively upside- down position and by insufflating CO2 gas into the abdomen. It is known that the upside-down position and pneumoperitoneum increase the intracranial pressure. In this study, by performing RARP operations at various intra-abdominal pressures, the effects of intra-abdominal pressure on Optic Nerve Sheath Diameter (ONSD), and the changes in cognitive functions of the patients due to the potential effect were investigated. MATERIAL and METHOD: A total of 40 patients at the ages varying between 50 and 70, in ASA I-II physical conditions, and planned for Robotic Radical Prostatectomy operation was involved in this study. The patients were divided into 2 groups. The insufflation pressure of Group I was set to 10mmHg, while that of Group II was set to 15mmHg. The measurement of optic nerve sheath diameter was made at right eye before applying anesthesia induction to the patients, at 5th post-induction minute, 5 minutes after th th th th th the intra-abdominal insufflation, at 5 , 15 , 30 , 60 and 12 minutes after taking the Trendelenburg position 5 minutes after ending the intra-abdominal insufflation and Trendelenburg position, and at 5th minute after extubation (a total of 10 measurements). And the arterial blood gas analyses were done synchronously. Standardized Mini Mental Test (SMMT) was applied to patients on 1st pre-operation day and 3rd post-operation day. FINDINGS: No difference could be found between the operation durations of 2 groups. No complication has been observed related with preoperative and postoperative IAP levels. In low IAP group (Group I) the plateau and mean air way pressures were found to be low, even if not statistically significant. The ONSD values of Group I at 60th and 120th minutes of Trendelenburg position, and 5th minute of supine position were statistically significantly lower than Group II (p < 0.05). No difference has been observed between preoperative and postoperative SMMT values of 2 groups. RESULTS: We determined that the operations performed through low pressure pneumoperitoneum don't extend the duration of operation, but do provide lower mean air way pressure, and that, due to lower ONSD values, it creates lower intracranial pressure. But we didn't determine any statistically significant difference between preoperative and postoperative values of SMMT. KEYWORDS: Optic Nerve Sheath Diameter, Ultrasonography, Robot-Assisted Radical Prostatectomy