Akciğer kanserinde 7. TNM evrelemesi ve 8. TNM evrelemesinde ek kriterler ile mortalite öngörüsü
Mortality foresight of 7.TNM and 8.TNM stagings with additional criteria in lung carcinoma
  1. Tez No: 497636
  2. Yazar: TANYELİ ASENA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. TUNCAY GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Kanser hastalarında tedavi planı, temel olarak kanserin yaygınlığına göre belirlenmektedir. Bu nedenle, kanserleri yaygınlığına göre evrelemek, tedaviyi planlama ve prognozu öngörmede önem taşır. Sekizinci TNM evrelemesinde, 7.TNM evrelemesinden farklı olarak, 5 cm'ye kadar her santimetre için ayrı T tanımlanmıştır (T1a-c ve T2a-b). Bu evrelemede, akciğer atelektazisi, parsiyel ya da total oluşu ayırt edilmeksizin, T2'de yer almış, diafragma invazyonu T4 olarak tanımlanmış, tümörün karinadan uzaklığıysa evrelemeden çıkarılmıştır. M evrelemesindeyse, tutulan ekstratorasik organ ve metastaz sayısı eklenmiştir. Çalışmamızın amacı, kliniğimizde yeni tanı konulan akciğer kanseri olgularında, 8.TNM evrelemesinin, 7.TNM evrelemesine göre, prognozu belirlemede üstün olup olmadığının gösterilmesi, evrelemeye katkı sağlayacak ek kriterlerin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2014-2016 yılları arasında akciğer kanseri tanısı alan 769 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri, akciğer kanserinin histopatolojik tipleri, 7. TNM kriterleri, 8. TNM kriterleri, primer kitlenin yeri, tutulan lenf nodlarının boyutu, metastaz olan organ sayısı, metastaz boyutu, primer kitlenin lenf nodlarının ve metastatik odakların PET/BT verileri, Ki-67 yüzdesi, mutasyon analizi varlığı, tanı aldıkları tarihler ve ölüm tarihleri kaydedildi. En son mortalite değerlendirmesi 04.11.2017 tarihinde yapıldı ve sağkalım analizleri bu tarihe kadar olan izlem üzerinden yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 412 hastanın 349'u (%85) erkek, 63'ü (%15) kadın, tanı aldıklarında ortalama yaş 63±10 olarak saptandı. Ortalama yaş kadınlarda 59±12,4, erkeklerde 64±9,3 olarak saptandı. Kadınların tanı yaşının daha genç oluşu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,001), bu etkinin, -bronkoskopiyle değerlendirilen- karinaya uzaklığın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: The staging of lung cancer provides important informations on prognosis and treatment planning. In the 8th TNM staging, different from the 7th TNM staging, a separate T is defined for each centimetre up to 5 cm (T1a-c ve T2a-b). The main changes in T part of 8th TNM staging are atelectasis independant of being partial or total that stages as T2, tumour invasion to the diaphragm as T4 and exclusion of tumour distance from main carina. In M staging, the number of involved extrathoracic organs and metastasis is added. The objectives of this study are to reveal whether the 8th TNM staging is superior to the 7th TNM staging in newly diagnosed lung cancer cases in defining the prognosis and to determine the additional criteria that may contribute to staging. Materials and Method: The files of 769 patients diagnosed as lung cancer in the Medical Faculty Hospital of the Ege University between 2014-2016 were investigated retrospectively. The demographic data, the histopathological types of the lung cancer, staging with 7th TNM criteria, staging with 8th TNM criteria, the sides of the primary tumours , the dimensions of the involved lymph nodes, number of metastatic organs, the sizes of the metastasis, the PET/BT data of the primary mass, lymph nodes and metastatic foci, the Ki-67 percentages, the presence of mutation analysis, the dates of diagnosis, and the dates of death of the patients included in the study were recorded. The last mortality evaluation was made on 04.11.2017 and the survival analyses were based on the follow-up until this date. Results: Of the 412 patients included in the study, 349 were male (85%) and 63 (15%) were female and the average age was determined as 63±10. The average age was calculated as 59±12.4 in females and as 64±9.3 in males. The younger diagnosis age in females was statistically significant (p0.001), it was observed that when the distance to the carina was