Multipl sklerozlu hastalarda oligoklonal bant varlığının hastalık prognozu üzerindeki etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective assesment: Effect of presence of oiligoclonal band on prognosis in ms patients
  1. Tez No: 497638
  2. Yazar: AYŞE DİDEM ÇAĞINDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Multiple skleroz (MS) genç erişkinlerde nörolojik özürlülüğün en önemli nedenlerinden biridir. MS hastalarının beyin omurilik sıvısında(BOS) saptanan immunglobulin G (IgG/Oligoklonal bant ) hastalığın tanısında kullanılan en önemli biyobelirteçtir. MS hastalarında yüksek oranda pozitiflik gösteren OKB'ların da prognoz üzerine etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışmada merkezimizde Relapsing- remitting MS ve Klinik izole sendrom tanısı alan ve tanı aşamasında BOS incelemesi yapılmış olan hastalarda BOS OKB sıklığının incelenmesi, oligoklonal bant varlığının demografik, klinik özellikler ve hastalık seyri, klinik özürlülük dereceleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla OKB negatif ve pozitif grup hastalar arasında demografik veriler, bazal klinik özellikler, manyetik rezonans görüntülemelerindeki(MRG) radyolojik özellikler ve ilk özürlülük verileri ile izlemlerinin 5. yılındaki ve son yıllarındaki özürlülük dereceleri ve hastalık aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Bakılan tüm parametreler içerisinde, sadece OKB negatif grupta bazal MRG'lerinde kontrast tutan lezyon varlığının OKB pozitif gruba göre fazla olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu açıdan bakıldığında çalışmamızda OKB negatifliği, olumsuz bir prognostik faktör olma özelliği taşıyor gibi görünse de; literatürde OKB'nin prognostik değeri hakkındaki çalışmalar birbiri ile çelişmektedir. Hastalık patogenezinde hem T hem B hücre aracılı farklı immunpatogenetik süreçlerin yer alması bu çelişkili duruma neden olabilecek önemli bir etken gibi görünmektedir. Bunun yanı sıra çalışmaların farklı dizaynlara sahip olmaları, farklı popülasyonlarda ve farklı hasta sayıları ile yapılmış olmaları ise diğer muhtemel etkenler olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is one of the most cause of neurologic disability in young adults. Immunoglobulin G ( ıgG/ Oligoclonal band) which detect in cerebrospinal fluid, is important biomarker, commonly used for diagnosis. The effects of positive of OCB on prognosis in MS patients are still researched. The aim of this study was to investigate the relationship between the frequency of OCB in CSF, and the effect of the presence of oligoclonal band on disability degree and prognosis. Patients who had cerebrospinal fluid analysis and diagnoised with relapsing –remitting multiple sclerosis and clinical isolated syndrome in our centre, were included to study. Patients were separated into two groups as OCB -negative group and OCB -positive group; and demographic data, baseline clinical features, radiological features on MRI, disability ratings and disease activities at the 5th and final years of follow-up were compared between these two groups. The presence of contrast enhancing lesions in basal MRIs in the OCB negative group was found to be statistically significant compared to the OCB positive group. There was no statistically significant difference with regard to other parameters. Although OCB negativity seems to be adverse prognostic factor in our study, there are a numerous studies whose results was found unrelated. One of the most important reason might be involvement of different T-cell and B-cell-mediated immunopathogenetic processes in disease pathogenesis. Different designs, patient populations and number of patients in studies also might cause different results.