12-14 yaş elit tenisçilere uygulanan kombine antrenmanlarının servis performanslarına etkisinin araştırılması
IInvestigeting of the effects of combine trainings applied to 12-14 age elite tennis players on their service performances
- Tez No: 497655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı 12- 14 yaş elit tenisçilerde 12 haftalık kombine antrenman uygulamalarının servis performansları üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Yerleşkesinde bulunan Tenis Kortlarında düzenli olarak tenis antrenmanları yapan 12-14 yaşları arası 24 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular, kombine antrenman yapan grup (n:12) ve normal tenis antrenmanı yapan grup (n:12) olarak ikiye ayrıldı. Araştırma grubu (kombine antrenman grubu) n:12 öğrencinin ortalama yaşı 13,2±0,5 yıl, boy ortalaması 154,20±1,09 cm, vücut ağırlığı 45,87±0,91 kg ve kontrol grubu (normal tenis antrenman grubu) n:12 öğrencinin ortalama yaş 13,3±1,5 yıl, boy ortalaması 153,0±1,09 cm vücut ağırlığı 42,87±0,91 kg'dır. Antrenmanlar 12 hafta ve haftada 3 gün, her birim antrenmanda 90 dk. olarak planlandı. On İki (12) haftalık antrenman periyodu sonunda gruplara ön ve son ölçüm olarak tenis servis hız ölçüm testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of 12-week combined training on service performance in elite tennis players aged 12-14 years. Twenty-four athletes between the ages of 12-14 who regularly practice tennis on the tennis courts located in the Süleyman Demirel University Western Settlement were volunteers. Athletes were divided into two groups: combined training group (n:12) and normal tennis training group (n:12). The study group (combined training group) n:12 mean age of 12 students was 13,2±0,5 years, average height was 154,20±1,09 cm, body weight was 45,87±0,91 kg and control group (normal tennis training group) n:12 Mean age of 12 students was 13,3±1,5 years, average height was 153,0 ± 1,09 cm and body weight was 42,87 ± 0,91 kg. The training sessions are 12 weeks and 3 days a week, 90 minutes per unit training. as planned. At the end of the twelve (12) week training period, the tennis service speed measurement test was performed as the pre-post-test.