Şizofreni hastalarında sosyal medya kullanımı ve klinik özellikler
Social media usage among schizophrenia patients and associated clinical features
  1. Tez No: 497672
  2. Yazar: SÜLEYMAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Şizofreni; pozitif, negatif ve bilişsel belirtilerle seyreden ve önemli olumsuz etkilere neden olan bir bozukluktur. Görülen varsanı, sosyal çekilme, bilişsel bozulma gibi belirtiler ve toplumun şizofreniye bakışı gibi faktörlerin hepsi, hastaların sosyal işlevselliklerinde bozulmalara yol açar. İnternetin icadından beri, insanların sosyal hayatlarına olan etkisi tartışma konusu olmuştur. Bazı araştırmacılara göre internet üzerinden kurulan sosyal bağlar; aitlik duygusu oluşmasına yardım eder, bir çok farklı grup arasında iletişimi kolaylaştırır, kullanıcıların sorunlarını ve çözümlerini paylaşmasına yardım eder ve genel olarak kullanımı insanların sosyal hayatlarını iyileştirir. Ancak bazı araştırmacılar internete harcanan zamanın gerçek sosyal bağlar, aile ve hayat uğraşılarından çalınan zaman olduğunu düşünmektedir. İlaveten sosyal bir araç olarak internetin, aracı kullananın sosyal yeteneklerinin elverdiği ölçüde etkili olacağı iddia edilmektedir. Sosyal bir araç olarak internetin şizofreni hastaları arasında özel bir yeri olabilir. Hastaların sosyal işlevselliğini etkileyen bozulmuş sosyal bilişlerin, pasif sosyal çekilmenin ve aktif sosyal kaçınmanın internetteki sosyal etkileşimlere nasıl yansıyacağı bilinmemektedir. Ayrıca bu sosyal etkileşimlerde hastalar, toplumun şizofreniye bakışından dolayı yaşadıkları sorunlardan kurtulabilir. Bu nedenle bu çalışmada; hastaların belirtilerinin, kendi sosyal uyumlarına bakışlarının ve internet kullanım alışkanlıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bulgularımıza göre, sorulan teknolojileri kullanan gruplardaki hastalar aynı zamanda sosyal olarak kendilerini daha uyumlu gören hastalardı. Ek olarak, sosyal medya kullanımı dışında; negatif belirtilerin ağırlığı ve teknoloji kullanım alışkanlıkları arasında ters korelasyon vardı. Bu bulgu, hastaların negatif belirtilerin ağırlığından bağımsız olarak sosyal medya kullanıyor oldukları şeklinde yorumlanabilir. Ancak bunun daha büyük örneklemleri içeren çalışmalarla doğrulanmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a highly debilitating disorder with symptoms observed in positive, negative and cognitive domains. Symptoms such as hallucinations, social withdrawal, and diminished cognitive functions; and the factors related to the outlook of schizophrenia on society, all contribute to impairments in social functioning of the patients. The effects of the internet on people's social lives has been a topic of debate among researchers, since its emergence. According to some researchers, contacts from online networks can give a sense of belonging, facilitate communication between a lot of different groups, help users share problems and solutions; and overall its use improves people's social lives. However, some researchers argue that the time spent on the internet is stolen from“real”social contacts, family and other pursuits of life. Also, some claim that its use as a social tool can be effective as long as the user has social skills to use it. Internet as a social tool can be in a unique place among schizophrenia patients. It is not known how the diminished social cognitions, passive social withdrawal and active social avoidance of the patients that affect their social functioning, translates into online social interactions. Also during their online interactions, patients may rid themselves of their negative outlook of schizophrenia on society members. Therefore, in this study, we aimed to compare patients' symptoms, how they perceive their social adaptation and their internet usage habits. According to our findings, the patients who had been technologies as a tool are also the patients who had been perceiving themselves as more socially adapted. Also, the severity of the negative symptoms was negatively correlated with the technology usage habits, except for social media usage. This could be interpreted as that the patients had been using social media regardless of their negative symptoms. This finding needs to be validated through future research with larger sample sizes.