Medial menisküs protrüzyonu ile medial stabilizatörlerin hasarı ve osteoartrit arasındaki ilişkinin araştırılması
İnvestigation of the relationship between medial meniscus protrusion and the i̇njury of medial stabilisators as well as osteoarthritis
  1. Tez No: 497673
  2. Yazar: HASAN ALİ EKŞİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Medial Menisküs Protrüzyonu ile Medial Stabilizatörlerin Hasarı ve Osteoartrit Arasındaki İlişkinin Araştırılması AMAÇ: Medial menisküs protrüzyonunun, meniskokollateral ligament ve diğer posteromedial köşe stabilizatörlerinin hasarı ve osteoartrit arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL METOD: Retrospektif olarak 214 diz MR olgusu ile çalışıldı. Proton ağırlıklı koronal ve sagittal kesitlerden anterior ve medial protrüzyon miktarları ölçüldü. Medial stabilizatörler, meniskotibial ve meniskofemoral bağlar, gastroknemius ve semimembranozus tendonlarının varsa hasar tipleri kaydedildi. Medial menisküs ve çapraz bağların anormallikleri, eklem effüzyonu ve eklemi oluşturan kemik ve kıkırdak yapıların hasar durumu değerlendirildi. BULGULAR: Değerlendirilen 214 olgunun 85'i (% 39.7) erkek, 129'u (% 60.3) kadındı. Hastaların yaşları 18-81 arasında değişmekteydi (ortalama 48.2). Hastaların boy ortalaması 1.68 cm iken ağırlık ortalaması 80.5'dı. Kadınların yaş ortalaması daha büyük, boyları daha kısa ve vücut ağırlıklarının daha az oldugu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
İnvestigation of the Relationship between Medial Meniscus Protrusion and the İnjury of Medial Stabilisators as well as Osteoarthritis PURPOSE: In this study, we aimed at investigating the relationship between medial meniscus protrusion and osteoarthritis as well as the injury of the meniscocollateral ligament and other posteromedial corner stabilisators. MATERIALS AND METHODS: Knee magnetic resonance imaging studies of 214 cases were evaluated retrospectively. The amount of anterior and medial protrusions/displacements were measured in milimeters from the coronal and sagital proton density weighted images. The types of injury, if there is any, were noted of the medial stabilisators, meniscotibial and meniscofemoral ligaments, gastrocnemius and semimembranous tendons. The abnormalities of the medial menisci and cruciate ligaments, presence of joint effusion and any injury to the bony and cartilagenous structures of the joints were evaluated. RESULTS: Eighty five (39.7%) of the cases were male while 129 (60.3%) were female. The age range of the patients were in between 18 and 81 (mean age 48.2). The mean height of the patients was 1.68 cm while the mean weight was 80.5 kg. It was noted that the mean age of the female patients was bigger; they were shorter and their body weights were less (p0.05). Medial protrusion was more frequently encouentered in patients with meniscotibal ligament injury.