Preeklampside maternal serum IL-2, IL-10 konsantrasyonları ve Th1/Th2 dengesi
Serum IL-2, IL-10 concentration and Th1/Th2 balance in preeclampsia
- Tez No: 497675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Preeklampsi; etyolojisi halen net olarak bilinmeyen multisistemik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, bazı interlökinlerin (IL2, IL-10) preeklampsi etyolojisindeki rolünü immünmodülatuar açıdan tanımlamaktı. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu 44 preeklamptik gebeden (25 hafif, 12 ağır ve 7 HELLP sendromlu) oluşturuldu. Kırk dört sağlıklı gebe ise kontrol grubuna dahil edildi. Serum IL-2 ve IL-10 konsantrasyonları kemiluminesans immunoassay yöntemi ile IMMULITE IL-2 ve IL-10 kitleri (SIEMENS) kullanılarak saptandı. Gruplar arası farklılıklar Student's t testi ile değerlendirildi, değişkenler normal dağılım göstermediğinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Preeclampsia is a multisystemic disorder of unknown etiology. The objective of this study was to determine the role of some interleukins (IL-2, IL-10) in the etiology of preeclampsia. Material and methods: The study group consisted of 44 pregnant women with preeclampsia (25 mild, 12 severe and 7 HELLP syndrome), 44 healthy pregnant women comprised the control group. The serum concentration of IL-2 and IL-10 was measured with chemiluminescent immunassay procedure and IMMULITE IL-2 and IL-10 kits were (SIEMENS) used. Differences between groups were evaluated with Student's t test and when a variable was not normally distributed the Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used.