Renal transplantasyon sonrası geç dönem tip 2 ve 3 üreter stenozlarında mesane tübülerizasyonu ile ilerletme ve uç-yan pyelosistostomi yönteminin etkinliği
Tubular advancement of the bladder and end-to-side pyelocystostomy for the management of types 2 and 3 ureteric stenosis after kidney transplantation
  1. Tez No: 497685
  2. Yazar: VELİ KÜRŞAT ÇAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADAM USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş ve Amaç Renal transplantasyon sonrası geç dönemde gelişen üreteral stenozların tedavisi allogreft fonksiyonunu korumak için ivedilikle yapılmalıdır. Biz bu çalışmada, transplantasyon sonrasındaki tip 2 - 3 üreteral stenozun yönetimi için mesane tübülerizasyonu ile ilerletme ve uç-yan pyelosistostomi ya da bilinen adıyla tübüler vezikopyelostomi(TVP) yönteminin kullanımının uzun dönemli sonuçlarını sunuyoruz. Materyal ve Metod Sağlık Bilimleri Üniversitesi - Bozyaka Organ Transplantasyonu ve Araştırma Merkezi'nde 2002-2017 yılları arasında 722 renal transplant hastası takip edilmiştir.Bunlardan 28 hastaya TVP operasyonu uygulanmıştır.17 tanesi erkek,11 tanesi ise kadındır.Hastaların ortalama nakil olma yaşı 45.6±10.5'dır. Üriner trakt obstrüksiyonu için müdahele ortalama zamanı 122.5±114.7 olarak bulunmuştur. Bulgular Ortalama izlem süresi 55.1±40.9 ay ile takip edilen hastalardan 22 hasta fonksiyonel greft ve ortalama 1.92±0.8 mg/dl sCr değerleriyle hayattaydı. Sadece bir hastada TVP operasyonundan sonra anastomoz hattında stenoz gelişti. TVP operasyonunun tamamında başarı oranı %96,4'tü. 6 hasta hemodiyalize geri döndü. 6 vakadan 5'inde altta yatan etiyoloji rekürren obstrüksiyona veya cerrahi komplikasyonla ilgili değildi. Operasyondan sonra 16 hastaya greft kor biyopsi yapıldı ve sadece bir hastada tübülointerstisyel nefrit ile uyumlu bulgular saptandı. Sonuç TVP yöntemi geç ve komplike ÜS'lerin cerrahi tedavisinde mükemmel uzun dönem sonuçlarıyla güvenli ve başarılı bir metoddur. Diğer klasik cerrahi seçeneklere göre iyi bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction Treatment of late-onset ureteral stenosis after renal transplantation should be done immediately to preserve allograft function. This requires a complicated surgical procedure. In this study, we present the long-term results of using bladder tubularization for the management of type 2 - 3 ureteral stenosis after transplantation and the use of end-sided pyelocystostomy or the so-called tubular vesicopyelostomy (TVP) method. Material and Methods Between 2002 and 2017, 722 kidney transplant patients were followed-up at the University of Medical Sciences - Bozyaka Organ Transplantation and Research Center. Twenty eight patients underwent TVP operation. Seventeen patients were male and eleven were female. Mean recipient age of the patients was 45.6±10.5 years. Time to surgical intervention for urinary tract obstruction (UTO) was 122.5±114.7 months. Findings Within a mean follow-up of 55.1±40.9 months, twenty-two patients are alive with a functional graft and a mean serum creatinine value of 1.92± 0.8 mg/dL. Only one patient developed stenosis on the anastomotic site after the TVP procedure. The overall success rate of the TVP was 96.4%. Six patients returned to hemodialysis. In five, the underlying etiology was not related to recurrent obstruction or surgical complications. Sixteen patients had allograft biopsy after the operation and only one had features of tubulointerstitial nephritis. Result TVP operation is a safe and successful method with excellent long-term results in the surgical treatment of late and complicated ureteral obstructions. It may be a good alternative for other sophisticated surgical options.