Litotomi pozisyonunda klasik lma, proseal lma ve ı-gel'in respiratuar dinamikler açısından karşılaştırılması
Comparison of classic lma, proseal lma, i-gelaccording to respiratory dynamics at lithotomy position
  1. Tez No: 497686
  2. Yazar: GÖZDE DALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BUMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda, litotomi pozisyonunda yapılan elektif RIRS operasyonları sırasında Klasik LMA, Proseal LMA ve I-GEL'in respiratuvar dinamikler açısından, yerleştirme sayıları ve kolaylıkları, yerleştirme süreleri, hemodinamik parametrelere etkileri ve komplikasyonları açısından karşılaştırılması amaçlandı Gereç ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onamını takiben, elektif RIRS planlanan ASA 1-2-3 olan ve 18-65 yaş aralığındaki 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ameliyat öncesi premedikasyon verilmedi. Rutin monitorizasyon sonrası hastalar öncelikle preoksijenize edildi. Anestezi indüksiyonunda hastalara intravenöz lidokain 0,5mg/kg, fentanil 1-2 mcg/kg, propofol 2-3 mg/kg, rokuronyum 0,2-0,4 mg/kg uygulandı. İndüksiyondan 1dk sonra hastaların kilosuna göre uygun boy LMA yerleştirildi. Anestezi idamesi %50 oksijen, %50 N2O içerisinde %2 sevofluran olacak şekilde 4 L/dk akım olarak ayarlandı. LMA yerleştirildikten ameliyat sonuna kadar volüm kontrollü ventilasyon kullanıldı. Son olarak fiberoptik bronkoskopi kullanılarak LMA pozisyonu Brimacombe skoruna göre skorlandı. Tüm hastaların demografik özellikleri, mallampati skoru, ASA 'ları kaydedildi. Tüm hastalar girişim süresince kalp atım hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, ortalama arteriyal basınç, periferik oksijen satürasyou (spO2) kaydedildi. Her üç grupta da SGHA takılış süresi, deneme sayısı, ameliyat süreleri, komplikasyonlar, respiratuar dinamik parametreleri olarak, indüksiyondan sonra, SGHA yerleştirildikten sonra, litotomi pozisyonuna alınınca, operasyonun 5. Dkk, 10. Dkk, 15. Dkk, 30.dkk, 45.dkk, ekstübasyondan 5 dkk önce inspirasyon plato basıncı (Pplat), ortalama havayolu basıncı (Pmean), peak havayolu basıncı (Ppeak), pozitif ekspirasyon sonu basıncı (PEEP), Peak inspiratuar akım (FImax), peak ekspiraturar akım(FEmax), havayolu direnci (Raw), end-tidal karbondioksit (EtCO2), havayolu kompliyansı, kaçak yüzdesi, kaçak basıncı değerleri kaydedildi. İndüksiyondan sonra, SGHA yerleştirildikten sonra, litotomi pozisyonuna alınınca, operasyonun 5. Dkk, 10. Dkk, 15. Dkk, 30.dkk, 45.dkk, ekstübasyondan 5 dkk önce ve ekstübasyon sonrası 5.dkk'da kalp atım hızı (KAH), sistolik arteriyal basınç (SAP), diyastolik arteriyel basınç (DAB), ortalama arteriyal basınç (OAB),saturasyon (SpO2) değerleri kaydedildi. Bulgular: Hastalarımızın demografik verileri, gereçlerin yerleştirilmesine verilen hemodinamik yanıtlar benzerdi. Yerleştirme kolaylığı açısından, gruplar arasında anlamlı fark vardı. K- LMA'nın yerleştirilme süresi diğer gruplardan anlamlı olarak kısa bulundu (p:0.009; p0.05). Tartışma: Sonuç olarak; bulgulara baktığımızda I-GEL'in takılma başarısının tecrübeyle ilişkili olabileceği düşünüldü. K-LMA'nın 1.denemede takılma oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuş olsa da respiratuvar dinamiklere ve komplikasyonlara bakıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Her üç SGHA da litotomi pozisyonundaki cerrahide efektif ve güvenilir havayolu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Goal: Aim of this study is comparison of Classic LMA, ProSeal LMA, I-GEL according to respiratory Dynamics, ease and time of LMA insertion, effect on haemodynamic parameters and complications during supin and lithotomy position elective RIRS operations. Materials and Methods: Following the ethic committee and patient approval, 150 patients scheduled for RIRS surgery, aged between 18-65 years, ASA 1-2-3 were included in the study. After routine monitorization patients were preoxygenated. All patients were administered lidocaine 0,5mg/kg iv, fentanyl 1-2 mcg/kg iv, propofol 2-3 mg/kg iv, rocuronium 0,2-0,4 mg/kg iv. After induction, appropriote size of LMA was inserted according to patient's weight. Demographic informations, mallampati scores, ASA scores were recorded for all patients. Heart beat, systolic and diastolic blood pressure, mean arterial pressure, peripheric O2 saturation and respiratory dynamics were recorded during surgery. After LMA insertion volume controlled ventilation mode was set and LMA position was recorded due to Brimacombe score via fiberoptic broncoscope. Results: Demographic data, haemodynamic response to LMA insertion were similar for three groups. Classic LMA insertion time was significantly shorter than other groups. Insertion trial was significantly higher and insertion time was significantly longer for I-GEL group. Ppeep level was significantly high in I-GEL group at 15. min, and before extubation and Raw level was high before extubation in I-GEL group. EtCO2 was significantly high in Classic LMA group at lithotomy position, 15.min, 30.min and before extubation. There were significant changes in respiratory dynamics but there was no clinical importance detected for three groups. Also there was no significantly difference for complications. Conclusion: I-GEL insertion time was longer than other groups which may be due to lack of experience. Three types of LMA are secure and effective for lithotomy positioned surgeries.