Sepsis olgularında plazma presepsin (scd14-st) düzeyinin araştırılması
A research on plasma presepsin levels on sepsis patients
  1. Tez No: 497691
  2. Yazar: ALPER TAHMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Nefise Öztoprak
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sepsis erken tanı ve tedavi gerektiren morbiditesi ve mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Sepsisin erken tanısı için referans aralıkları belirlenmiş spesifik bir test yoktur. Septik olguların erken tanısı ve prognozunun öngörülebilmesi için yeni ve duyarlı biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Presepsin son yıllarda kullanılmaya başlayan yeni bir biyobelirteçtir. Çalışmamızda septik inflamatuvar yanıt sendromu (SIRS), sepsis veya septik şoklu olgularda rutin kullanıma girmemiş olan presepsinin tanısal ve prognostik değeri araştırıldı. Çalışmaya 42'si olgu (28'i SIRS, sekizi sepsis ve altısı septik şok), 23'ü sağlıklı kontrol olarak toplam 65 kişi dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a disease with high morbidity and mortality and requires early diagnosis and treatment. There is no specific test with precisely defined reference intervals for early diagnosis of sepsis. There is a need for new and more sensitive markers for early diagnosis and prognosis prediction of sepsis. Presepsin is a new biomarker that has been used in recent years. The aim of this study was to investigate the diagnostic and prognostic value of presepsin which was not entered into routine clinical use in patients with SIRS and sepsis. Forty two patients (28 SIRS, eight sepsis and six septic shock) and 23 healthy control (totally 65 people) were included to the study. The fact of presepsin level of patients with SIRS, sepsis and septic shock was higher than control group at the first day of hospitalization and positive correlation between PCP levels and severity of disease is important in terms of diagnostic and prognostic value of presepsin.