Çekal ligasyon ve delme yöntemi ile oluşturulan rat sepsis modelinde ivabradin kullanımının mortalite üzerine etkisinin araştırılması
The effects of ivabradi̇ne usage on mortality in the rat sepsis model settled by the cekal ligation and puncture method
- Tez No: 497692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Nefise Öztoprak
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada çekal ligasyon ve delme yöntemiyle oluşturulan rat sepsis modelinde yeni bir selektif If kanal blokörü olan ivabradinin taşikardiyi azaltıcı etkisi ve bunun mortalite oranlarına etkilerinin araştırılması amaçlandı. MATERYAL METOD : Çalışmamızda 300 (± 50) gram ağırlığında 14 dişi, 14 erkek olmak üzere toplam 28 adet Wistar albino rat kullanıldı. Yedi erkek ve yedi dişiden oluşan 14 ratlık iki grup oluşturuldu. Her iki grupta çekal ligasyon ve delme yöntemiyle intraperitoneal sepsis modeli oluşturuldu. Çekal ligasyon ve delme işlemi sonrası ivabradin tedavisi uygulanan gruba 'ivabradin grubu', verilmeyen grup ise 'kontrol grubu' olarak adlandırıldı. Preoperatif tüm ratların kalp hızı BIOPAC systems Inc cihazı ile ölçüldü. Operasyon sonrasında ivabradin grubuna per oral gavaj ile 10 mg/kg/gün ivabradin verildi. Kontrol grubuna ise ivabradin verilmedi. Her iki gruba sc serum fizyolojik infüzyonu dışında herhangi bir tedavi uygulanmadı. İvabradin gavajından sonra dördüncü, sekizinci ve 20. saatlerde her iki grubun kalp hızı tekrar ölçüldü ve yaşam süreleri kaydedildi. İvabradin ve kontrol gruplarının kalp hızı değişimleri ve yaşam süresi t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: İvabradin grubunun bazal kalp hızı ortalaması 361,57 atım/dk, kontrol grubunun ise 374,14 atım/dk idi (p=0,85). Çekal ligasyon ve delme işlemi sonrası dördüncü; sekizinci ve yirminci saatte kalp hızı ortalaması kontrol grubunda ivabradin grubundan yüksekti (p< 0,01 ). Kontrol ve ivabradin grubunda sağ kalan rat sayısı aynı idi dolayısıyla sağ kalım oranı % 29 (4/14) ve mortalite oranı % 71 (10/14) benzerdi. İvabradin grubunda en erken ölüm 16. saatte, en geç ölüm 42. saatte gerçekleşirken kontrol grubunda en erken ölüm ikinci saatte, en geç ölüm ise 28. saatte gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to investigate the effect of ivabradine, a new selective If channel blocker, on tachycardia-reducing effect and its effects on mortality rates in rat sepsis model with cecal ligation and puncture method. MATERIAL AND METHODS :In our study, a total of 28 Wistar albino rats (14 female, 14 male) weighing 300 (± 50) grams were used. Two groups of 14 rats, consisting of seven males and seven females, were formed. In both groups intraperitoneal sepsis model was formed by cecal ligation and puncture method. Group that was treated with ivabradine after cecal ligation and puncture was called 'ivabradine group' and group not given was called 'control group'. Heart rates of all pre-operative rats were measured with a BIOPAC systems Inc. device. Ivabradine was given 10 mg / kg / day by oral gavage for ivabradine group after the operation. Ivabradine was not given to the control group. No treatment was performed except for the s.c physiological saline infusion of both groups. After ivabradine gavage, the heart rates of both groups at the fourth, eighth and 20th hours were measured again and their life span was recorded. Ivabradine and control groups were compared using heart rate changes and lifetime t-test. RESULTS: The basal heart rate averaged 361,57 beats / min and the control group 374,14 beats / min were statistically significant (p = 0.85).