6 ay- 4 yaş arası demir eksikliği saptanan çocuklarda kardiyak fonksiyonların ve EKG bulgularının değerlendirilmesi
Assessment of cardiac functions and ECG findings in children with iron deficiency between 6 months and 4 ages
  1. Tez No: 497694
  2. Yazar: ZEYNEP YAMÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda kardiyak fonksiyonların ve elektrokardiyografi bulgularının değerlendirilmesi ve tedavi sonrası değerler ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Yaşları 6 ay ile 48 ay arasında değişen ve demir eksikliği anemisi saptanan 30 hasta ve 20 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır. Hastaların ilk geliş ve 4. ay kontrollerinde tam kan sayımı, serum demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin ve demir satürasyonu düzeyleri, ekokardiyografik ve elektrokardiyografik bulguları değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların demir tedavisi öncesi ve sonrası laboratuvar değerlerinde; hemoglobin, hematokrit, kırmızı küre, ortalama eritrosit hacmi, ortalama eritrosit hemoglobini, ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu, serum demir, ferritin ve demir saturasyonu düzeylerinin tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı saptandı. Tedavi öncesi hasta grubunda sol ventrikül miyokard performans indeksi (LVMPI) ve sağ ventrikül miyokard performans indeksi (RVMPI) kontrol grubuna göre anlamlı derecede artmıştı (sırasıyla P=0,014; 0,025). Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası ekokardiyografi sonuçları karşılaştırıldığında ise LVMPI ve RVMPI değerlerinde anlamlı fark saptanmadı (P>0,05). Elektrokardiyografik incelemede, P dalga süresi tedavi öncesi hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (P=0,039). Sonuç: Çalışmamızda demir eksikliği anemili hastaların global kardiyak fonksiyonlarında bozulma olduğu saptandı. Demir eksikliği anemisinde gelişen kardiyak fonksiyon bozukluklarını değerlendirmede konvansiyonel yöntemler yetersiz kalırken, doku Doppler ile miyokard performans indeksi değerlendirildiğinde kalbin global fonksiyon bozuklukları gösterilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of cardiac functions and electrocardiographic findings in children with iron deficiency anemia, and to compare the post-treatment values. Material and Methods: Thirty patients with ages ranging from 6 months to 48 months who were diagnosed with iron deficiency anemia and 20 healthy controls were included in the study. Complete blood count, serum iron, total iron binding capacity, ferritin and iron saturation levels, echocardiographic and electrocardiographic findings were evaluated at the first visit and 4 months later. Results: Laboratory values of patients before and after iron therapy; hemoglobin, hematocrit, red blood cell, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin, mean corpuscular hemoglobin concentration, iron, ferritin and iron saturation levels were found to increase statistically after treatment. There were significant differences between pre-treatment patients and controls for the left ventricular myocardial performance index (LVMPI) and right ventricular myocardial performance index (RVMPI) (P = 0.014 and 0.025, respectively). There were no significant differences between pre-treatment and post-treatment patients for LVMPI and RVMPI values (P>0,05). In electrocardiographic examinations there were significant differences between pre-treatment patients and controls for P wave duration (P=0,039). Conclusion: In our study, we found that patients with iron deficiency anemia has impaired global cardiac functions. While conventional methods are insufficient for evaluating cardiac dysfunctions in iron deficiency anemia, assessing myocardial performance index with tissue Doppler imaging can show global cardiac dysfunctions.