Yaşam tarzı değişikliği ve konvansiyonel tedavilere yant alınamayan obezite olgularında bariyatrik cerrahinin metabolik parametreler ve komorbid durumlar üzerine etkisi
- Tez No: 497695
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET BİLDİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Family Medicine, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Obezite çok sık görülen bir sağlık sorunudur ve son yıllarda insidansı giderek artmış ve neredeyse bir epidemi halini almıştır. Ülkemizde yetişkin obezitesindeki artışa paralel olarak çocukluk ve adolesan dönemleri obezitesindeki ciddi artış; obeziteyi önlemeye dönük koruyucu hekimlik uygulamalarını, obezitenin tedavisine ilişkin stratejilerden en önemlisi haline getirmiştir. Bu çalışmada yaşam tarzı değişikliği ve konvansiyonel tedavilere yanıt alınamayan obezite vakalarında komplikasyonları ve komorbid durumları önlemek için uygulanan bariyatrik cerrahinin etkinliğini, komorbid durumlar ve metabolik parametrelerde oluşturduğu değişiklikleri saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde aile hekimliği kliniğine bağlı obezite bölümünde takip edilen ve genel cerrahi kliniğinde opere edilen 40 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kasım 2017- Şubat 2018 arası 3 aylık dönemde gerçekleştirilen kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma; hastaların operasyon öncesi dönemdeki metabolik ve laboratuvar parametreleri, komorbid durumları, kullandıkları ilaçları ile operasyon sonrası 6. ay kontrollerindeki aynı parametrelerin karşılaştırılması şeklinde planlanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda operasyon öncesi dönemde bakılan APG, HBA1c, İnsülin, AST, ALT, Trigliserid, ALP, GGT, Sedimentasyon, CRP düzeylerinin operasyon sonrası 6. Ay kontrolünde anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Obesity is a frequent problem and lately its incidence has been increasing gradually almost getting to on epidemic situation. The increase of childhood and adolescent obesity moving parallel with adult obesity, has made the preventive medicine practice one of the most important strategies through the treatment of obesity. In this study our aim is to prevent the complications of bariatric surgery performed with patients who are irresponsive to conventional treatments and change in lifestyle also to prevent comorbid situations, whilst determining the effectiveness of bariatric surgery and its comorbid situations with the change it made to metabolic parameters. MATERIAL-METHOD: This study is performed with 40 patients who are operated at general surgery and observed at obesity department which is a subsidiary of Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi family medicine branch.This cross-sectional and definitional study which is performed in trimester November 17-February 18 is planned as a comparison of suboperational metabolic and in vitro parameters, medicine usage and comorbid situation with post-operative control at the end 6th month and identical parameters. FINDINGS: In our study sub-operative values of Fasting Blood Sugar (glucose), HBA1c, insulin, AST, ALT, Triglyceride, ALP, GGT, Sedimentation, CRP have decreased significantly at the post operative 6th month control.