İlk bir yaşta anne sütü ile beslenme oranları ve sadece anne sütü ile beslenmeyi etkileyen faktör
Breastfeeding rates at first age and factors affecting the exclusive breastfeeding
- Tez No: 497712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BALTALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İLK BİR YAŞTA ANNE SÜTÜ İLE BESLENME ORANLARI VE SADECE ANNE SÜTÜ İLE BESLENMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER Emzirme davranışı ülkemizde yaygın olmakla birlikte, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oranları düşüktür. Bu çalışmada, ilk bir yaşta anne sütü ile beslenme oranlarının saptanması, sadece anne sütü ile beslenmeyi etkileyen faktörlerin ve annelerin anne sütü ile beslenme konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2017 - Temmuz 2017 tarihleri arasında Sağlıklı Çocuk İzlem Polikliniği'ne başvuran 6 ay-1 yaş arası bebeği olan anneler ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 195 anneye, bebek ve ebeveynlerin sosyodemografik verileri ve anne sütü ile beslenme durumunu saptamaya yönelik 23 soru ile Iowa Bebek Beslenme Tutum Ölçeği (Iowa Infant Feeding Attitude Scale-IIFAS) sorularından oluşan anket birebir görüşme tekniği ile uygulandı. Düşük eğitim ve gelir düzeyine sahip annelerden oluşan çalışma grubumuzda annelerin yaş ortalaması 27,91 ± 5,61 (18-43) yıl, çalışma oranı %12,8 idi. Bebeklerin ilk bir saatte emzirilme oranı %67,7, ilk 24 saatte emzirilme oranı %79,5, ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenme oranı ise %48,1 olarak saptandı. Annelerin Iowa Bebek Beslenme Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 66,9 ± 5,9 olup 128'i (%65,7) 49-69 arasında puan alarak kararsız grupta, 67'si (%34,3) 70 ve üstü puan alarak emzirmeye yatkın grupta bulunmuştur. Çalışmamızda annelerin hiçbiri 17-48 aralığında puan almadığı için mama ile beslemeye yatkın grup oluşmamıştır. Anne eğitim düzeyinin yüksekliği, erkek cinsiyet, altı aydan uzun süre anne sütüyle beslenme, yüksek skorlar ile anlamlı ilişkiliydi. Sonuç olarak annelerin yüksek oranda emzirmeye yatkın oldukları gözlenmiş ve anne sütü ile beslenme oranlarını arttırmak için annelere destek ve eğitim verilmesi yönünde çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
BREASTFEEDING RATES AT FIRST AGE AND FACTORS AFFECTING THE EXCLUSIVE BREASTFEEDING Breastfeeding behavior in our country, although common, first six months exclusive breastfeeding rates are low. In this study, it was aimed to determine the rates of breastfeeding at first age, the factors affecting exclusive breastfeeding and the knowledge and attitudes of mother about breastfeeding. The research was carried out at the Health Sciences University Izmir Tepecik Training and Research Hospital between April 2017 and July 2017 with the mothers of 6 months-1 year-old baby who applied to the Health Child Care Outpatient Clinic. A total of 195 mothers who agreed to participate in the study were interviewed using the Iowa Infant Feeding Attitude Scale (IIFAS) questionnaire with 23 questions to determine socio-demographic and breastfeeding status of infants and their parents. In our study group of low education and income level mothers, the average age of the mothers was 27.91 ± 5.61 (18-43) years and the working rate was 12.8%. Breastfeeding rate was 67.7% in the first hour, 79.5% in the first 24 hours and exclusive breastfeeding 48.1% in the first six months. The average score of Iowa Infant Nutrition Attitude Scale was 66.9 ± 5.9 in total, 128 (%67.7) were among 49-69 scrores in the undecided group and 67 (%34.3) were 70 and above scores in the breastfeed tended group. In this study, none of the mothers received points in the range of 17-48, no group was predisposed to feeding with formula. Higher education level of the mother, male gender, more than six months while breastfeeding was significantly related with high scores. As a result, it was observed that the mothers were highly prone to breastfeeding and it was thought that studies should be done to give support and training to the mothers in order to increase breastfeeding rates.