Doğum sonu servislerde bebek dostu hastane politikalarının uygulanmasının ilk 2 yaşta anne sütü ile beslenme üzerine etkisi
The effect of implementation of baby-friendly hospital policies inpostpartum services on breastfeeding in the first 2 YEARS
  1. Tez No: 738079
  2. Yazar: ÖMER AKÇAĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASUMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş: Bebek Dostu Hastane Girişimi(BDHG), emzirmenin her yönüyle iyileştirilmesini amaçlayan bir kalite iyileştirme programıdır. BDHG uygulamalarının, anne sütü ile beslenme başarısını arttırdığı gösterilmiştir. Ülkemizdeki hastanelerin çoğu BDH (Bebek Dostu Hastane) olmasına rağmen emzirme oranları hedeflerin çok gerisindedir. Amaç:Çalışmamızın amacı BDHG politikalarının uygulandığı hastanemizde doğmuş olan bebeklerin ilk iki yılda emzirme oranlarını belirlemek ve emzirme oranları ile buna etki eden faktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem:1 Ocak 2013- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında hastanemizde doğan ve Yenidoğan Servisi'nde takipleri yapılan, gebelik yaşı 35 hafta ve üzerinde olan 2645 bebeğin dosyaları retrospektif olarak taranarak ve sonrasında aileleri ile iletişim kurularak bilgiler toplanmıştır Bulgular:Bebeklerin %43,4'ü ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü , %17,5'i anne sütü ve su ,%38,5'i karışık ve % 0,6'sı ise sadece formül süt ile beslenmişti. Bebeklerin %44,6'sı ise 24 ay ya da daha fazla süre anne sütü ile beslenmişti. Emzirme oranlarımız ülkemiz geneline göre oldukça yüksek bulunmuştur. Sonuç:Bir kurumun BDHG (“On Adım”) uygulama ile uyumluluğu ne kadar büyük olursa, emzirmeye başlama oranları ve daha uzun emzirme süreleri o kadar fazla olmaktadır. BDHG'nin ulusal politikalara, programlara entegre edilmesi, bakım kalitesinin sürekli olarak izlenmesi ve etkin denetimi yoluyla ülke genelinde belirli bir düzeyin sağlanması, emzirme oranlarının istenilen düzeylere ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : Emzirme, Bebek Dostu Hastane Girişimi , On Adım, Mama Kodu
Özet (Çeviri)
Introduction: The Baby-Friendly Hospital Initiative (BFHI) is a quality improvement program that aims to improve breastfeeding in all aspects. BFHI applications have been shown to increase the success of breastfeeding. Although most of the hospitals in our country are BFH (Baby-FriendlyHospitalss), breastfeeding rates are far behind the targets. Objective: The aim of our study is to determine the breastfeeding rates in the first two years of babies born in our hospital, where BFHI policies are implemented. (and to evaluate the relationship between breastfeeding rates and the factors affecting it). Materials and Methods: Information was collected by retrospectively scanning the files of 2645 babies with a gestational age of 35 weeks and above, who were born in our hospital and followed up in the Neonatal Service between January 1, 2013, and December 31, 2017, and then contacted their families. Results:During the first 6 months, 43.4% of the babies were fed only with breast milk, 17.5% with breast milk and water, 38.5% with mixed, and 0.6% with only formula milk. 44.6% of the babies were breastfed for 24 months or more. Our breastfeeding rates were found to be quite high compared to the general of our country. Conclusion:The greater an institution's compliance with the BFHI (“Ten Steps”) practice, the greater the rates of initiation and longer breastfeeding durations. Ensuring a certain level throughout the country by integrating BFHI into national policies and programs, continuous monitoring and effective control of the quality of care will contribute to the attainment of breastfeeding rates to the desired levels. Keywords : Breastfeeding, Baby Friendly Hospital Initiative, Ten Steps, the Code.