Gestasyon yaşı 32 hafta ve altında doğan preterm bebeklerin ilk iki yaşta anne sütü ile beslenme durumları ve bu duruma etki eden faktörler
Breastfeeding status of preterm infants born at or earlier than 32 weeks in the first two years of life
- Tez No: 833684
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ZEYNEP İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Preterm bebeklerin beslenmesinde altın standart anne sütüdür. Çalışmamızın amacı gestasyon yaşı 32 hafta ve altında doğan preterm bebeklerde taburculukta, düzeltilmiş 1, 4, 6, 18 ve 24. aylarda anne sütü (AS) ile beslenme oranlarını, anne sütü ile beslenmenin sonlandırılma zamanını ve bu durumlara etki eden faktörleri belirlemektir. Bu retrospektif çalışmada veriler bir üniversite hastanesinde 2017-2019 yıllarında ≤32 hafta doğan ve taburcu edilen 78 bebeğin yatış ve izlem dosyalarının incelenmesi ve ailelerin telefon ile aranması aracılığıyla toplandı. Sonuçlar değerlendirildiğinde taburculukta sadece anne sütü (SAS) ile beslenme oranı %62,8 iken, bu oran 6. ayda %19,2 idi. Yirmi dördüncü ayda AS alma oranı %23,3 olarak saptandı. Düşük anne baba eğitim düzeyleri, genç baba yaşı, çoğul gebelik varlığı, taburculukta kısmi anne sütü ile beslenme, bebeğe formül süt başlanması ve formül süte erken başlanması çeşitli aylarda daha düşük anne sütü ile beslenme oranları ile ilişkiliydi. Bebeklerin SAS ile beslenme süresi düzeltilmiş 3,5 ± 2,8 ay, toplam AS ile beslenme süresi düzeltilmiş 12,2 ± 10,5 aydı. Annenin daha önce emzirme deneyimi olması, tekil gebelik, taburculuk esnasındaki beslenmenin SAS olması ve geç formül süt başlama yaşının anne sütü ile beslenme süresi üzerine olumlu etkisi görüldü. Preterm bebeklerin ilk altı ayda SAS ile beslenme oranları ve 6-24 ayda AS alma oranları düşük, AS ile beslenme süreleri kısadır ve Dünya Sağlık Örgütü önerilerinden oldukça uzaktadır. Preterm bebeklerin SAS ile beslenerek taburcu edilmesi, izlemleri boyunca emzirme desteği verilmesi ve düşük eğitim düzeyine, daha genç ebeveynlere, daha önce emzirme tecrübesi olmayan annelere ve ikiz/üçüz bebeklere daha çok özen gösterilmesi AS ile beslenme oranlarını ve sürelerini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is the gold standard feeding method for preterm infants. Our study aims to investigate breastfeeding rates of preterm infants born at or earlier than 32 weeks at discharge, 1, 4, 6, 18 and 24 corrected months, to determine the duration of exclusive and total breastfeeding and the factors effecting discontinuation of breastfeeding. Data on the clinical and sociodemographical characteristics of 78 preterm infants born at ≤32 gestational weeks between 2017-2019 in a university hospital were collected retrospectively from hospital and outpatient clinic records and also by phone interviews with families. Exclusive breastfeeding rate was 19.2% at 6 months and breastfeeding rate was 23.3% at 24 months. Lower parental educational levels, younger paternal age, mixed feeding at discharge, formula feeding and starting formula at an earlier age were related to lower breastfeeding rates at various ages. Exclusive breastfeeding duration was 3,5 ± 2,8 months and total breastfeeding duration was 12,2 ± 10,5 months of corrected age. Mother's prior experience of breastfeeding, singleton pregnancy, exclusive breastfeeding at discharge and starting formula at a later age were related to longer breastfeeding duration. In this study, it has been shown that preterm infants have lower rates and shorter durations of breastfeeding. Thus according to the results of our study, exclusive breastfeeding at discharge, continuing lactational support at follow-up especially for families with lower educational levels, younger parents, multiples and mothers with no prior breastfeeding experience will help increasing breastfeeding rates and durations in preterm infants.