Yaşları 70'in üzerinde ve altında olan kolorektal kanserli hastaların demografi, erken morbidite ve mortalite yönünden karşılaştırılması
Comparison of colorectal cancer patients according to demografic, early morbidity and mortality via age over and under seventy
  1. Tez No: 497731
  2. Yazar: UFUK METE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kolorektal kanserli hastalarda 70 yaş ve üzeri hastalar ile 70 yaş altıhastaların demografi, erken dönem morbidite ve mortalite yönünden karşılaştırılmasıve yaş ile parametreler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Hastalar ve Metod: Kendi kliniğimizde 2012 ile 2016 yılları arasındakolorektal kanser nedeniyle opere edilen 169 hastanın dosyaları ve patoloji raporlarıdeğerlendirilerek, hastalara dair cinsiyet, yaş, ameliyat öncesi komorbid faktörler,başvuru semptomları, acil ya da elektif ameliyat uygulanmış olması, tümörünyerleşim yeri, uygulanan cerrahi prosedür, erken dönem morbidite ve mortalite,ileostomi açılma durumu, TNM durumları, Dukes-AstlerColler evreleri, tümöründifferansiasyonu, lenfovasküler invazyon varlığı, lenf nodu sayıları incelenmiş ve buparametrelerle yetmiş yaş sınırı üzeri ve altındaki hasta grupları arasındaki ilişkilerretrospektif olarak araştırılmıştır. Bulgular: Kolorektal kanserli hastalarda yaş ile cinsiyet, acil ya da elektifameliyat uygulanmış olması, tümörün yerleşim yeri, kan replasmanı ihtiyacı, erkendönem morbidite, T evresi, lenf nodu tutulumu, çıkarılan lenf nodu sayıları, TNMevresi, tümörün differansiasyon derecesi, lenfovaskuler invazyon varlığı, uzakmetastaz varlığı arasında anlamlı birliktelik olmadığı belirlenmiştir. Buna karşılıkpreoperatif komorbidite varlığı, postoperatif dönemde solunumsal komplikasyongelişmesi, yoğun bakım ihtiyacı ve ileostomi açılma durumu ile yaş arasında ilişkiolduğu gösterilmiştir. Sonuç: İncelenen parametreler arasında preoperatif komorbidite vesolunumsal komplikasyon gelişmesi, yoğun bakım ihtiyacı ve ileostomi açılması ile yaş arasında anlamlı derecede ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Aim of the study is comparing over and under seventy agedpatients by demography, early morbidity and mortality who underwent surgery forcolorectal cancer. Methodology: A retrospective study is performed to analyze the datacollected for 169 patients who underwent surgery with the diagnosis of colorectalcancer from 2012 to 2016 years. The variables such as age, sex, comorbidity,symptoms, urgency of surgery, tumour location, surgery procedure, early morbidityand mortality, ileostomy, TNM and Dukes stage, lymphovascular invasion, numberof retrived and metastatic lymph nodes and relationship between over and underseventy aged patients were analysed. Results: Sex, urgency of surgery, tumour location, blood replacement, earlymorbidity, T stage, lymph node stage and counts, TNM stage, differantiation,lymphovascular invasion, and distant metastase were significantly not related withage. Otherwise preoperative comorbidity, intensive care unit(ICU) need andileostomy were significantly related with age. Conclusion: Comorbidity, respiratory complication and ICU need andileostomy were significantly associated variables with age.