İleri evre akciğer kanserinde yaygın kanser inflamasyon indexi (ALI), serum nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve trombosit/lenfosit oranının (PLR) prognostik değeri
Useful in predicting the outcomes of patients with advanced lung cancer are pretreatment neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/ lymphocyte ratio (PLR) and advanced lung cancer inflamation index (ALI) levels
  1. Tez No: 497732
  2. Yazar: AYSEN EVKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA EREN KÖMÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş Sistemik inflamasyon hem kanser etiyopatogenezinde rol oynar hem de kanser hücrelerinde onkojenik değişikliklerden aktiflenebilir. Ayrıca insan vücudunda inflamasyon parametreleri; kanser kaşeksi, anoreksiya, ağrı gibi birçok kansere bağlı durumlarda yükselebilir. Kanserde sistemik inflamatuar belirteçler yüksek riskli hastaları belirlemede, hastalığın progresyonunu öngörmede kullanılabilen, üstelik rutin laboratuvar veriler kullanılarak kolay hesaplanabilir ve ucuz verilerdir. Materyal Metod: Hastanemizde Ocak 2013-Aralık 2015 tarihleri arasında 2. ve 3. göğüs hastalıklarında tanı alan ileri evre akciğer kanserli 115 olgu retrospektif olarak incelendi. Olgular TNM 7'ye göre evrelendi. Hastaların NLR (nötrofil lenfosit oranı), PLR (trombosit lenfosit oranı) ve tanı anındaki BMI (bodymass indexi) ile ALI (ileri akciğer kanseri inflamasyon indexi) değeri hesaplandı. ALI değerinin formülü BMI x alb/NLR.ALI için 18, NLR 5, PLR 250 cut off değeri kabul edildi.Bu değerler progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım ile karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmamıza alınan 115 hastanın 15 (%13.04) kadın, 100 (%86.96) erkekti. Olguların yaş ortalaması 61.51+9.69 idi (min 41, max 83). Hastaların 38 tanesi evre 3B, 77 olgu ise evre 4 idi. Histopatolojik tanılar için incelendiğinde 43 adenokanser, 37 skuamöz hücreli, 27 küçük hücreli, 8 olgu küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı almıştı. Hastaların 19'u performans durumu ve ek kronik rahatsızlıkları nedenli palyatif tedavi edildi. 73 olgu KT, 7 olgu KRT, 13 olgu ardışık KT-RT, 1 olgu opere, 2 olgu RT tedavisi uygulandı. Genel sağkalım(OS) için NLR değerinin 5.00 altında 77(%67)hasta, üstünde 38(%33) hasta mevcuttu. NLR 5.00 altında OS için geçen ortalama süre 9.67 ay, 5.00'in üstünde 5.95 aydı. NLR değerinin OS kadar geçen süre için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlendi.(p:0.026; p0.05). Sonuç: İleri evre akciğer kanserli olgularda tanı anındaki NLR ve ALI değerlerinin sağkalım ile ilişkili olduğu, belirtilen cut off değerlerinin kullanıldığında hastanın sağkalım ve prognozu öngörmede yararlı olabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Systemic inflammation is both involved in the pathogenesis of cancer and can be activated by oncogenic changes in cancer cells. Inflammation parameters in cancer patients can increase due to different reasons such as cachexia, anorexia, pain. Systemic inflammatory markers in cancer are easily calculated using routine laboratory data, which can be used to identify high-risk patients, predict the progression of the disease. Materials and Methods: Between January 2013 and December 2015, 115 cases with advanced lung cancer diagnosed at our hospital were retrospectively reviewed. The cases were staged according to TNM 7. NLR (neutrophil lymphocyte ratio), PLR (platelet lymphocyte ratio) and BMI (bodymass index) and ALI (advanced lung cancer inflammation index) values of patients were calculated. ALI was calculated as (BMI x Alb / NLR). For ALI 18, NLR 5, PLR 250 cut off levels was accepted. These values were compared with progression-free survival and overall survival of patients. Results: Our study of 115 patients, 15 (13:04%) were female and 100 (86.96%) were male. The mean age of the cases was 61.51 + 9.69 (min 41, max 83). 38 patients were stage 3B and 77 patients were stage 4. Patients histopathologic patterns were 43 adenocarcinomas, 37 squamous cell, 27 small cell and 8 non-small cell lung cancer. 19 of the patients were palliatively treated with performance status and additional chronic illnesses. 73 cases were chemotherapy(CT), 7 cases were CRT, 13 cases were consecutive CT-RT, 1 case was opereted after induction , 2 cases only thoracal RT was applied. There were NLR 5.00 38 (33%) patients for overall survival (OS). The average time for OS under NLR 5.00 was 9.67 months, 5.95 per month above 5.00. A statistically significant difference was observed in the NLR value for the time period up to the OS. (p:0.026; p0.05). Conclusions: We found that the NLR and ALI values at diagnosis were related to survival in patients with advanced lung cancer, and that the cut-off values indicated may be useful in predicting the survival and prognosis of the patient.