Polikistik over sendromlu hastalarda ykl-40 düzeyinin insülin direnci ile olan ilişkisi
The relationship between ykl-40 levels with insulin resistance in polycystic over syndrome
- Tez No: 497733
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KISAKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç:Çalışmamızda PKOS tanılı hastaları obez, obez olmayan ve insülin direncine göre ayırarak bu durumlar ile YKL-40 düzeyleri arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem:PKOS tanısı olan 50 hasta (20 obez, 30 obez olmayan,ortalama yaş: 25,1±6 yıl) ve 20 sağlıklı kontrol (11 obez, 19 obez olmayan, ortalama yaş:32,3±6,7 yıl) çalışmaya alındı. Tüm gönüllülerin fizik muayenesi ve antropometrik ölçümleri yapıldıktan sonra 8-10 saatlik açlığı takiben alınan serum örneklerinden YKL-40 düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında hemoglobin, trombosit, lökosit, BKİ, bel çevresi, VYO ve HOMA-IR açısından anlamlı farklılık yoktu. PKOS tanılı hastaların CRP, ALT, F-G skoru, MPV, LH, Testosteron ve 17-OH progesteron ortalamaları sırası ile 4,6±2,8 mg/L, 18,3±9,4 U/L, 10,7±4,8, 8,8±0,8 fl, 7,4±5,2 (U/L), 56,5±21 (ng/dL), 0,7±0,5 (ng/mL) iken kontrol grubunun ortalamaları 3,6±1,2 mg/L, 12,9±4,4 U/L, 4,3±1, 8,2±0,5 fl, 5,7±2,7 (U/L), 41±13,5 (ng/dL), 0,4±0,3 (ng/mL) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study,we aimed to evaluate the possible association between these conditions and YKL-40 levels by distinguishing patients with PCOS with obese, non-obese and insulin resistant patients. MaterialandMethods:Fifty patients with PCOS diagnosis (20 obese, 30 non-obese, mean age: 25,1±6 years) and 20 healthy controls (11 obese, 19 non-obese, mean age: 32,3±6.7 years) were included in the study. After physical examination and anthropometric measurements of all volunteers, YKL-40 levels were studied from serum samples taken after 8-10 hours of fasting. Results: There was no significant difference in hemoglobin, platelet, leukocyte, BMI, waist circumference, VYO and HOMA-IR between patient and control group. The mean CRP, ALT, FG score, MPV, LH, testosterone and 17-OH progesterone levels of patients with PCOS were 4.6±2.8 mg/L, 18.3±9.4 U/L, 8,8±0,8 fl, 7,4±5,2 (U/L), 56,5±21 (ng/dL), 0.7±0,5 (ng/(U/L) of the group was 3.6±1.2 mg/L, 12.9±4.4 U/L, 4.3±1, 8.2±0.5, 41±13.5 (ng/dL), and 0.4±0.3 (ng/mL), respectively.