Kalp yetersizliğinde kardiak MR ile saptanan kardiak fibrozisin serum n-terminal prokollajen ııı seviyesi ile ilişkisi
Coorelation detection of myocardial fibrosis with cardiac mri and plasma piiinp concentration in heart failure patients
- Tez No: 497734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kardiak fibrozis ve kalp yetersizliği ilerleyişi arasındaki kuvvetli ilişki gösterildiğinden beri kalp yetersizliğinin anahtar bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Kardiyak manyetik rezonans; fibrozisin saptanmasındaki yüksek doğruluk ve güvenirliliği sebebiyle önemli bir noninvaziv görüntüleme tekniği olarak belirmiştir.PIIINP(N-Terminal Propeptit Prokollajen TipIII) ,kardiak fibriler kollajen olan Tip III kollajenin sentezi sırasında oluşan bir proteindir.Fibrozisin noninvaziv değerlendirilmesi; olası kötü sonlanım noktalarının erken öngörülmesinde avantajlı olabilir ve kalp yetersizliğinde fibrozisi hedef alan yeni terapötik yaklaşımlardan yararlanma fırsatı yaratabilir.Amacımız,kalp yetmezliği hastalarında, kardiak MR da saptanan kardiak fibrozis ile serum PIIINP düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 01/2017-02/2018 tarihleri arasında,çeşitli sebeplerden kardiak MR istenen(kardiak kitle-trombüs araştırılması,canlılık araştırılması,ejeksiyon fraksiyonu hesaplanması,aritmojenik sağ ventriküler displazi şüphesi vb)18 yaş ve üzeri 65 hasta alındı.Bu hastalar önce EF(ejeksiyon fraksiyonu )≤%40 olan (n=45 yaş: 60,56±8,67)çalışma grubu ve kardiak MR sonucu normal çıkan(n=20 yaş: 37,55±9,96) kontrol grubuna ayrıldı.Çalışma grubuna alınan hastalar daha sonra,MR ile kardiak fibrozis saptanan (n=25) ve fibrozis saptanmayanlar (n=20) olarak 2 gruba ayrıldı.Bu gruplar arasındaki serum PIIINP düzeyi ve kardiak fibrozis arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Bulgular: Kardiak MR'da fibrozis saptanmayan grup ile karşılaştırıldığında, kardiyak fibrozis saptananlarda serum PIIINP ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. (p=0.002; p0,05).GFR düzeyleri, kardiyak fibrozis saptanan olgularda anlamlı düzeyde düşük olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Myocardial fibrosis, defined as a key component of heart failure and since then various studies showed a strong connection between fibrosis and progression of heart failure.Cardiac magnetic resonance emerged as a crucial noninvasive imagining technique because of its high accuracy and high fidelity in detection of fibrosis.PIIINP(N-Terminal Propeptide Procollagen Type III) is a propeptide while occure syntesis cardiac type III collagen.The noninvasive assessment of fibrosis is advantageous in early prediction of possible adverse outcomes and creates an opportunity to utilize new therapeutic approaches that target fibrosis in heart failure.Our aim is with this study,correlation detection of myocardial fibrosis with cardiac MRI and plasma PIIINP concentration in heart falilure patients. Materials and Methods: The study included 65 patients, of whom indicated for several couses for cardiac MRI (cardiac masses,cardiac thrombus,searching viability ,estimating EF, suspecting ARVD etc.)and older than ≥18 years ,EF≤%40 patients at 01/2017-02/2018.At first, these patients were divided into 2 groups according to study group with EF≤%40 (n=45 age:56±8,67)and control group (n=20 age:37,55±9,96) with normal cardiac MRI.Then the study group were divided into 2 groups again according to detection (n=25) and non-detection (n=20) of myocardial fibrosis with cardiac MRI and after that compared of their plasma PIIINP concentration.