Kalp yetersizliğinde kardiak MR ile saptanankardiak fibrozisin, serum matriksmetalloproteinaz-9 seviyesi ile ilişkisi
Relationship between myocardial fibrosis with cardiac MRİ and plasma mmp-9concentration in heart falilure patients
- Tez No: 541510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kardiak fibrozis ve kalp yetersizliği ilerleyişi arasındaki kuvvetli ilişki gösterildiğinden beri kalp yetersizliğinin anahtar bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Kardiyak manyetik rezonans; fibrozisin saptanmasındaki yüksek doğruluk ve güvenirliliği sebebiyle önemli bir noninvaziv görüntüleme tekniği olarak belirmiştir. Matriks Metalloproteinazlar (MMP), ekstraselüler matriksin tüm protein bileşenlerini parçalayabilme özelliği olan birincil matriks yıkıcı proteazlardır..Ektraselluler matrıksın yeniden düzenlenmesinde önemli rol oynar.ESM dengesinin korunmasında yapım ,yıkım surecinin dengede yürütülmesi önemli rol oynar .Fibrozisin noninvaziv değerlendirilmesi; olası kötü sonlanım noktalarının erken öngörülmesinde avantajlı olabilir ve kalp yetersizliğinde fibrozisi hedef alan yeni terapötik yaklaşımlardan yararlanma fırsatı yaratabilir.Amacımız,kalp yetmezliği hastalarında, kardiak MR'da saptanan kardiak fibrozis ile serum MMP-9 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 01/2017-06/2018 tarihleri arasında,çeşitli sebeplerden kardiak MR ile tetkik edilen (kardiak kitle-trombüs araştırılması,canlılık araştırılması,ejeksiyon fraksiyonu hesaplanması,aritmojenik sağ ventriküler displazi şüphesi vb) 18 yaş ve üzeri EF(ejeksiyon fraksiyonu )≤%40 olan (n=53 ) hasta çalışmaya alındı .Çalışma grubuna alınan hastalar daha sonra,MR ile kardiak fibrozis saptanan (n=32) kardiak fibrozis saptanmayan( n=21 ) hastalar 2 gruba ayrıldı.Bu gruplar arasındaki serum MMP-9 düzeyi ve kardiak fibrozis arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Bulgular: Kardiak MR'da fibrozis saptanmayan grup ile karşılaştırıldığında,kardiyak fibrozis saptananlarda serum MMP-9 ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim:Myocardial fibrosis, defined as a key component of heart failure and since then various studies showed a strong connection between fibrosis and progression of heart failure.Cardiac magnetic resonance emerged as a crucial noninvasive imagining technique because of its high accuracy and high fidelity in detection of fibrosis MMP-9 is important in collagen turnover and provides a balance between construction and destruction.The noninvasive assessment of fibrosis is advantageous in early prediction of possible adverse outcomes and creates an opportunity to utilize new therapeutic approaches that target fibrosis in heart failure.Our aim is with this study,correlation detection of myocardial fibrosis with cardiac MRI and plasma MMP-9 concentration in heart falilure patients. Materials and Methods: The study included 53 patients, of whom indicated for several couses for cardiac MRI (cardiac masses,cardiac thrombus,searching viability ,estimating EF, suspecting ARVD etc.)and older than ≥18 years ,EF≤%40 patients at 01/2017-02/2018.At first, the study group were divided into 2 groups again according to detection (n=32) and non- detection (n=21) of myocardial fibrosis with cardiac MRI and after that compared of their plasma MMP-9 concentration.