Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne başvuran 65 yaş üzeri erkek hastaların osteoporoz hakkındaki bilgi düzeylerinin ve takiplerine ilişkin tutumlarının araştırılması
Investigation of osteoporosis knowledge level and disease awareness behaviors of male patients who applied to a hospital over 65 years of age
  1. Tez No: 497736
  2. Yazar: YASEMİN CEREN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Erkeklerde osteoporoza bağlı kırık oluştuktan sonra bile osteoporoz tedavisine başlanılması düşüktür. Çalışmamızda hastaların tanı ve tedavisinde önemli olan bilgi düzeyinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem : Okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesine başvuran 65 yaş üzeri erkek hastalarda, anket yöntemi ile bilgi düzeyi araştırıldı. Anket olarak, valide edilmiş Osteoporoz bilgi testi (OBT) ve Morse düşme riski envanterleri kullanıldı. Erişilebilen hastalarda kemik dansitometri sonuçları ile beraber laboratuar sonuçları incelemeye dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya katılmayı 109 gönüllü kabul etti. Hastaların yaş ortalaması 73±6 idi. Hastaların %56'sı fiziksel inaktif, %92 si evde en az bir kişi ile birlikte yaşıyordu. Tüm olgularınn %22'si son bir yıl içinde düşme tariflerken, yine tüm hastaların %32'si düşme olsa bile önemsiz bulması halinde bunu doktoru ile paylaşmayacağını belirtti. Hastaların %68'i daha önceden erkek osteoporozunu duymuştu. OBT puan ortalamaları 10,14±2,88 idi(max 24 puan). Morse düşme puanı medyan 15(0-85) olarak bulundu. Hastaların 37'sinin kemik dansitomentri ölçümü sonuçlarına ulaşıldı ve FRAX ölçümü üzerinden kemik ölçüm riski hesaplandı. Hastaların femur T skoruna göre 18'i osteopenik, 5'i osteoporotik idi. Femur T skoru ortalamaları -1,23±1,2 ; vertebra T skoru 0,1±1,9 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Treatment ratio of osteoporosis in men is relatively low even in patients with osteoporotic fractures. We aimed to investigate the knowledge level of population which is important in both diagnosis and treatment of patients. Method: Volunteers who applied to the Okmeydani Research and Education Hospital were surveyed using a questionnaire based on their level of knowledge and daily habits. Osteoporosis knowledge test and morse fall scale assessment were used as validated survey. Laboratory parameters and results of bone mineral densitometry were included in the study in available patients. Results:109 volunteers participated in the study. Median age of population was 73+-6 years. 56% of the patients were physically inactive and 92% were living with at least one person at home. Thirty-two percent of all cases reported a fall in the past year, while 32% of all patients reported that they would not share it with their doctor if it was insignificant. 68% of the patients had previously heard of osteoporosis in men. OKT scores were 10,14 ±2,88(median±SD) (max 24 puan). Morse Fall Scale Assessment was found as median 15(0-85) [median(min-max)]. Bone densitometry measurements of 37 of the patients were achieved and the osteoporotic fracture risk were calculated with FRAX measurement. According to Femur T score, 18 patients were osteopenic and 5 patients were osteoporotic. Median Femoral T score -1,23 ± 1,2 and the vertebral T score was found to be 0,1 ±1,9 in DXA measurements.