Hekimlerde yaşam kalitesi, tükenmişlik ve etki eden faktörler
Factors influencing quality of life and burnout among physicians
  1. Tez No: 497755
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Amaç: Yaşam kalitesi, birçok tanımı olmakla birlikte bireyin hayatından aldığı haz ve duyduğu memnuniyet anlamlarını içerir. Tükenmişlik ise çalışma hayatında karşılaşılan bir kavram olup, bireyin güç ve enerjisinde azalma, başarısızlık hissi, yorgunluk, karşılanamayan beklentiler sonucu işlevselliğinin tükenme durumu olarak ifade edilmiştir. Çalışmamız bireysel, ailevi ve mesleki bazı özellikleri inceleyerek, hekimlerin yaşam kaliteleri ve tükenmişlik düzeylerini belirlemeyi, aynı zamanda çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Gereç Ve Yöntem: Çalışma İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi‟nde 8 Eylül 2016-8 Aralık 2016 tarihleri arasında, gönüllü 177 hekim ile yapıldı. Hekimlere uygulanmak üzere demografik, ailevi ve mesleki bilgilerden oluşan 29 soruluk bir anket, yaşam kalitelerini belirlemeye yönelik 27 soruluk WHOQOL-BREF-TR Yaşam Kalitesi Ölçeği, tükenmişliklerini belirlemeye yönelik 22 soruluk Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve depresif semptomlarını belirlemeye yönelik 21 soruluk Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Hekimlere uygulanan anketler sonucu elde edilen sosyodemografik ve mesleki bilgilerin sayı ve yüzde dağılımı belirlendi. WHOQOL-BREF-TR Yaşam Kalitesi Ölçeği skorlaması, Maslach Tükenmişlik Ölçeği skorlaması ve Beck Depresyon Ölçeği skorlaması yapılarak sosyodemografik bilgiler ve birbirleri ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 21,0 paket programı ile yapıldı. Sayısal veriler ortalama±standart sapma, kategorik veriler ise % olarak ifade edildi. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Normal dağılan devamlı verilerin ikili analizinde Student T Testi, üçlü grupların analizinde Oneway Anova Testi (Varyans analizi) kullanıldı. Yaşam kalitesi, tükenmişlik ve depresif semptomlar arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
FACTORS INFLUENCING QUALITY OF LIFE AND BURNOUT AMONG PHYSICIANS ABSTRACT Objective: Even quality of life has many different definitions; it means pleasure and satisfaction that the individual receives from his/her life. Burnout is a concept encountered in business life and expressed as the exhaustion of the functioning of the individual as a result of diminished power and energy, feeling of failure, fatigue, unmet expectations. Our study aims to determine doctors‟ life quality and burnout level by examining various aspects of individual, professional and business life and to suggest solutions as well. Materials and Methods: This study was conducted between September 8 and December 8, 2016, with 177 doctors who worked in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital and were willing to participate. A questionnaire composed of 29 questions, consisting of demographic, occupational and family information, a 27-question WHOQOL-BREF-TR Quality of Life Scale for determining quality of life, a 22-question Maslach Burnout Questionnaire for determination of burnout and a 21-question Beck Depression Scale for identifying depressive symptoms were applied to doctors. The number and percentage distribution of the socio-demographic and occupational information obtained from the surveys was determined. WHOQOL-BREF-TR Quality of Life Scale score, Maslach Burnout Scale score and Beck Depression Scale scores were compared to sociodemographical informations and each other. Statistical analysis was performed with the SPSS 21.0 package program. Numerical data were expressed as mean ± standard deviation and categorical data were expressed as percentages. To determine whether the data were normally distributed or not, the Kolmogorov Smirnov test was conducted. The Student's t-test was used for the binary analysis of normally distributed continuous data, and the Oneway Anova test (variance analysis) was used for the analysis of triple groups.