Tam protezlerle konuşmanın (Akustik niteliğin) iyileştirilmesinin klinik olarak araştırılması
  1. Tez No: 49782
  2. Yazar: ECE DENİZCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Üst tam protezin oropalatinal yüzeyinin hasta tarafından fonksiyonel olarak şekillendirilmesi ile oluşturulan modifikasyonlu protez ile teknisyen tarafından laboratuarda konvansiyonel olarak hazırlanan protezlerin konuşma üzerine etkisi araştırılmıştır. Bunun için 10 tam protez hastası ve 22 tam dişli bireyin oluşturduğu kontrol grubundan yararlanılmıştır. Protezde yapılan modifikasyon palatal bölgede olduğu için sürtünmeli palatal ve palatoalveolar ünsüzlerden [c], [ç], [s], [ş] ve [z] sesleri incelenmiştir. Hasta ve kontrol grubundan ses kayıtları alınarak bilgisayarda bir matematik programında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta protez uygulanması sonucunda dişsiz bireylerin konuşma seslerinin doğal dişli bireylerin konuşma seslerine yaklaştığı ve modifıye edilmiş protezlerin konvansiyonel protezlerden daha iyi sonuç verdiği gözlenmiştir, [z] sesinin diğer dört sese göre protezsiz konumda dahi en az distorsiyona uğradığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Upper complete dentures with functionally modified palatal vault contour and conventionally made upper complete dentures were compared due to their improving effect on certain speech sounds of edentulous patients. Fricative, palatoalveolar and palatal speech sounds [c], [ç], [s], [şj and [z] of ten complete denture patients and 22 full dentulous persons were recorded for evaluation. Data recordings were done in three modes in patient group: 1) Without dentures 2) With upper and lower conventional dentures 3) With modified upper and conventional lower dentures. Data was evaluated by using a computerized mathematical program. Following conclusions were made : 1. After the first insertion of dentures (modified or conventional) all of the patients showed speech improvement. 2. Speech patterns recorded with modified dentures were more similar to the speech patterns of the full dentulous persons. 3. In edentulous mode, in [c], [ç], [s], [ş] sounds occured more significant acoustic distortions than in [z] sound. 4. [z] sound showed least distortion even in edentulous condition. 5. Conditioning palatal vault functionally affects fricative palatoalveolar and palatal sound formation. 119