İmplant destekli hareketli protezlerde kullanılan 3 farklı hassas tutucunun tutuculuk kuvvetlerinin ve aşınma derecelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the retentional forces and weardegrees of 3 different precision attachments used forimplant supported removable dentures
  1. Tez No: 811911
  2. Yazar: VOLKAN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
İmplant destekli overdenture protezler, tam dişsiz hastaların tedavisinde geleneksel tam protezlerle karşılaştırıldığında tutuculuğun ve stabilizasyonun daha iyi olması sebebiyle daha başarılı bir tedavi seçeneğidir. İmplant destekli overdenture protezlerin tutuculuğu ve stabilizasyonu stud, bar, magnetik ve teleskopik olmak üzere çeşitli firmalar tarafından tasarlanmış birçok tutucuyla sağlanabilmektedir. Bu in vitro çalışmanın amacı, locator benzeri tutucu sistemleri olan 3 farklı hassas tutucu sistemini (bioinfinity bioloc sistem, rhein83 OT equator ve custom locator) birbirine paralel ve 10° açılı olarak hazırlanmış modellerde takıp-çıkarma işleminden sonra aşınmaların SEM bulguları ile saptanması ve retansiyon kuvvetinde meydana gelen kayıpların değerlendirilmesidir. Patriksin yerleşeceği implant analoğu ve matriks için akrilik bloklar kullanıldı. Her grupta 8 örnek olacak şekilde 6 grup için toplamda 48 örnek oluşturuldu. Akrilik modellerine aksiyel yönde belirli siklus aralıklarıyla distile sulu ortamda toplamda 5760 döngü 50mm/dak'lık hızla Çigneme simülatöründe yapıldı. 0, 120, 360, 720, 1440, 2880 ve 5760 döngü sonrasında ataşmanların tutuculukları Instron cihazıyla bakılıp ölçümlendi. Instron makinesi ile 50mm/dak'lık bir çekme hızında gerçekleştirildi. Ayrıca tutucu sistemler takıp-çıkarma işlemine maruz kalmadan önceki ve sonraki SEM görüntüleri alındı. Sonuç olarak 5760 siklus sonunda tüm ataşman sistemlerinde tutuculuk kaybı ve tüm matrix grupların SEM bulgularında deformasyonlar tespit edildi Açılı ve düz tutucuların retansiyon değerleri ortalamalarına bakıldığında Bioinfinity Bioloc sistemin tutuculuğu anlamlı yüzeyde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Implant supported overdenture prostheses are a more successful treatment option because of the betterness and stabilization compared to traditional full prostheses in the treatment of full toothless patients. The retention and stabilization of implant -supported overdenure prostheses can be provided with many holders designed by various companies, including studs, bar, magnetic and telescopy. The aim of this in vitro study is that 3 different precision attachment systems (Bioinfinity Bioloc system, Rhein83 OT Equator and Custom Locator), which are located in Locator-like precision attachment systems, are identified with the findings of abrasions after wearing and outputing in parallel and 10 ° angled models. It is the evaluation of losses. Acrylic blocks were used for implant analogue and matrix where the patrix will settle. A total of 48 examples were created for 6 groups in each group. The acrylic models were made in a axial cycle intervals in the distilled watery environment at a total of 5760 cycles at a speed of 50mm/min. After the 0, 120, 360, 720, 1440, 2880 and 5760 cycles, the attachments of the attachments were looked at and measured with the Instron. It was performed at a 50mm/min towing speed with the Instron machine. In addition, wearing precision attachment systems were taken before and after the SEM images were taken before and after exposure to the process. As a result, at the end of the 5760 cycles, the loss of retention in all attachment systems and deformations were detected in the findings of all matrix groups Sem findings.