Ticari işletmenin devri
Transfer of commercial enterprise
  1. Tez No: 497851
  2. Yazar: ONUR GÜNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Kuşkusuz bu yeniliklerin en önemlilerinden biri de ticari işletmenin bir bütün olarak devridir. Ticari işletmenin bir bütün olarak devri, ticaret hukukunun merkez kavramı olan ticari işletmelerin varlığını devam ettirmesi anlamına gelmektedir. Bu bakımdan ticari yaşam ve ülke ekonomisi bakımından da son derece önemlidir. Tezimizin konusunu oluşturan ticari işletmenin devri kavramı incelenirken, öncelikle işletme ve ticari işletme kavramları ile bu kavramların unsurları ve diğer kavramlarla mukayesesi incelenmiştir. Sonrasında ticari işletmenin devri ve devir sözleşmesi ele alınmıştır. Ticari işletmenin devrinin benzer kavramlarla mukayesesi de incelenerek, son olarak da ticari işletme devrinin hüküm ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Ticari işletme devrinin tarafımızca tez konusu olarak seçilmesinin kuşkusuz ilk sebebi de yukarıda da izah edildiği üzere ticari işletme devri kavramının hem ticaret hukuku hem de ticari yaşam adına bu denli büyük bir öneme sahip olmasıdır. Bir diğer yandan 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda yapılan bu yeni düzenlemenin yanı sıra 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun ve 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun yürürlüğe girmiş ve birçok ikincil düzenleme yapılmış olması ve ticari işletmenin devri özelinde yapılan bilimsel çalışmaların sayısının azlığı da ticari işletmenin devri konulu bir tez çalışması yapılmasının sebeplerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Commercial Code No. 6102 introduce many innovations with itself. Transfer of commercial enterprise as a whole is without doubt one of the most important innovations. Transfer of commercial enterprise as a whole, results in continuation of the enterprise, which is the main concept of commercial law. In this regard, it is highly important for the business life and national economy. While analyzing the concept of transfer of the commercial enterprise that constitutes the subject of the thesis, firstly the concepts of enterprise and commercial enterprises and their components and their comparison with other concepts are examined. After that, transfer of commercial enterprise and assignment was analyzed. The comparative analysis of the transfer of the commercial enterprise with similar concepts was examined, and finally the terms and conclusions of the transfer of commercial enterprise were discussed. The first reason why the transfer of the commercial enterprise was chosen as the thesis subject is that the concept of commercial enterprise transfer has such a great proposition in the name of both commercial law and commercial life, as explained above. In addition to the new regulations in Turkish Commercial Code numbered 6102, Turkish Law of Obligations numbered 6098, Code of Civil Procedure numbered 6100, Industrial Property Law numbered 6769 entered into force and the fact that many secondary arrangements have been made and the lack of scientific studies about transfer of commercial enterprise constitute the reasons of the thesis on the transfer of commercial enterprise.