Ticari işletmenin devri
The transfer of commercial enterprise
- Tez No: 512490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hukukumuza birçok kapsamlı değişiklik getirmiştir. Bunların en önemlilerinden biri de tez konumuzu oluşturan ticari işletmenin devridir. TTK md.11 f.3 düzenlemesi ile ticari işletmenin aktif ve pasifleriyle bütün halinde devri imkanı getirilmiştir. Ticari işletme devrinin şekli ve kapsamı konuları ise Ticaret Sicili Yönetmeliği md.133 ile çözüme kavuşturulmak istenmiştir. Diğer yandan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu md.202 ise, ticari işletmenin aktif ve pasifleri ile birlikte devrini ve devir sonucu devralanın sorumluluğunu düzenlemektedir. TTK md.11 f.3 hükmü bir yazılı devir sözleşmesi ile birlikte ticari işletmeye dahil malvarlığı unsurlarının, ayrı ayrı zorunlu tasarruf işlemlerinin yapılmasına gerek kalmaksızın, tek bir işlemle devredilebilmesini sağlamıştır. Ayrıca hükümde, ticari işletme devri sözleşmesinde aksi öngörülmedikçe duran malvarlığı, işletme değeri, kiracılık hakkı, ticaret unvanı ile diğer fikri mülkiyet hakları ve sürekli olarak işletmeye özgülenen malvarlığı unsurlarının devir kapsamına dahil olduğu belirtilmiştir. Tezimizde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile getirilen devir sistemini ele almaya ve değerlendirmeye çalışacağız. Tezimiz iki bölüm başlığı altında ele alınmış olup; ilk bölümde ticari işletme kavramı, ticari işletmenin unsurlar ve ticari işletme devrinin şartları konuları; ikinci bölümde ise, ticari işletme devrinin hüküm ve sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code numbered 6102 (“TCC”) has brought several comprehensive changes to our law. One of these most important changes is the transfer of a commercial enterprise which is the subject of our thesis. Pursuant to article 11/3 of the TCC, the opportunity to transfer a commercial enterprise completely, along with its assets and liabilities has been provided. The form and scope of transfering a commercial enterprise has been aimed to be resolved under the article 133 of the Trade Registry Regulation. On the other hand, article 202 of the Turkish Code of Obligations has been regulating the transfer of commercial enterprise together with its assets and liabilities and the responsibility of transferee after such transfer. Article 11/3 of the TCC enables transferring asset components of a commercial enterprise with a single transaction through a written transfer agreement, without requiring separate mandatory acts of disposal. In addition, it has been stated that the fixed assets, value of enterprise, tenancy rights, trade name and other intellectual property rights and the asset components which are permanently allocated to the enterprise are also within the scope of the transfer, unless otherwise determined in the transfer agreement of the commercial enterprise. In our thesis, we will discuss in detail and evaluate the transfer system brought by the Turkish Commercial Code numbered 6102 Our thesis has been handled under two sections; the term of commercial enterprise, the elements of commercial enterprise and conditions of commercial enterprise transfer are discussed in the first section; the provisions and consequences of a transfer of commercial enterprise are discussed in the second section.