Three essays on dynamics of firm-specific performance: Intangible asset, financial openness and uncertainity
Firmaya has performans dinamikleri üzerine üç makale: Maddi olmayan varlık, finansal açıklık ve belirsizlik
- Tez No: 497852
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son dönemde şirketlerin hangi özelliklerinin sürdürülebilir rekabetçi ekonomik performansı elde etmelerinde etkili olduğu önemi artan bir konudur. Kaynak Bazlı Görüş'e (Resource Based View-RBV) göre bu alanda temel faktör maddi olmayan varlıklardır. Şirkete has iç faktörler, sektörel yoğunlaşma ve finansal entegrasyon, küresel ve yerel risk faktörleri firmaların ekonomik performansına etki eden 3 temel dinamik olarak tanımlanabilir. Çalışmada elde edilen genel sonuçlar şu şekilde sıralanabilir; i-) Büyüklük etkisi, ticari açıklık ve maddi olmayan varlıklar firmaların sektörlerinde rekabetçi avantajı elde etmelerinde etkindir. ii-) Maddi olmayan varlıklar her nekadar firmaların kısa vadeli ekonomik performansına olumlu yansısa da sürdürülebilir rekabetçi avantajı elde etmede pozitif bir etkiye sahip değildir. Bununla birlikte maddi olmayan varlıkların ticari açıklık ve büyüklük etkisi ile eşanlı etkisi sürdürülebilir rekabetçi performansta pozitif bir etkiye sahiptir. iii-) Her ne kadar finansal açıklık tek başına ortalamada firmaların ekonomik performansını olumsuz etkilese de ticari açıklık ve herfindahl endeksi ile eşanlı etkisi ekonomik performansı pozitif etkilemektedir. iv-) Sektörel yoğunlaşmanın artması ortalamada firmaların performansını olumsuz etkilemektedir. v-) Tüm belirsizlik endekslerindeki artış ortalamada firmaların ekonomik performansını olumsuz etkilemektedir. vi-) Belirsizliğin arttığı bir dönemde büyük firmalar ve ihracatı yüksek şirketler güvenli liman olarak görülmektedir. Çalışmada 1995-2014 arasında Borsa İstanbul'da işlem gören 200'ün üzerindeki firmanın finansal tablolarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Tez boyunca modeller Genelleştirilmiş Momentler Metodu ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Which characters of firms provide sustainable competitive economic performance gains importance nowadays. According to the Resource Based View (RBV) the key factor in this field is intangible assets. 3 dynamics on the economic performance of the firms are defined as company-specific internal dynamics, integration with financial markets and sectoral concentration and global and local risk factors. General derivations are i-) Size effect, trade openness and intangible assets enable the firms to gain competitive advantages in their sectors. ii-) Although the rise in the amount of intangible investment affects positively short-term economic performance of firms, it does not have a positive effect in achieving a sustainable competitive advantage. It has been observed that intangible investments and market power-trade openness simultaneously have a positive influence on sustainable competitive performance. iii-) While it is observed that financial openness alone decreases the economic performance of companies in the mean, the covariate effect of financial openness with trade openness and herfindahl index is more effective in economic performance. iv-) Sectoral concentration harms overall economic performance of the firms. v-) The uptrend in all indices of uncertainty has lowered the economic performance of the firms in the mean. vi-) In an environment of increased uncertainty, blue-chip companies and high exports firms are regarded as safe havens. The data obtained from financial statements between the years 1995-2014 of above 200 firms traded at Borsa Istanbul are used. Generalized Method of Moments is used to solve the equations through the thesis.