Fiyat istikrarı ve finansal istikrar: Türkiye ekonomisi üzerine bir analiz
Price stability and financial stability: An analysis on Turkey economy
- Tez No: 497880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜNDOĞDU ODABAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
2008 yılında yaşanan küresel finans krizi, fiyat istikrarının yanında finansal istikrar kavramını da ön plana çıkarmıştır. Yaşanan bu kriz sonucunda fiyat istikrarını sağlamaya yönelik politikaların, finansal istikrarı sağlamaya yeterli olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle merkez bankaları fiyat istikrarı ile birlikte finansal istikrarı da sağlayabilmek için para politikası araçlarında değişikliğe gitmişlerdir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da 2010 Kasım ayı itibariyle para politikası stratejisini değiştirmiş ve geleneksel olmayan para politikası araçlarını kullanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, TCMB tarafından, geleneksel olmayan para politikası araçları kullanılarak uygulanan para politikalarının, fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sağlanmasında, etkisinin ve başarısının test edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarı ve finansal istikrar için gösterge niteliğinde olan ve bunlar üzerinde etkisi olduğu düşünülen makroekonomik değişkenlerin 2011-2015 yılları arasındaki değerleri ile VAR analizi yapılmış ve bulunan sonuçlar tablolar yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the global financial crisis that took place in 2008, as well as price stability, financial stability has also come to the forefront. After this crisis, it is understood that policy implementations to secure price stability are not enough for secure financial stability. Therefore, central banks has changed their policy tools to secure financial stability along with the price stability. Central Bank of The Republic of Turkey (CBRT) has also changed monetary policy strategy and has started to use unconventional monetary policy tools as of November 2010. Purpose of this study is to test effects and success of monetary policies which has implemented using unconventional monetary policy tools by CBRT, to secure price and financial stability. For this purpose, the values of macroeconomic variables, which are indicators for price stability and financial stability and which are thought to have an effect on them, are analyzed with the values between 2011-2015 and the results are evaluated with the help of tables.