Birlikte yaşama kültürü ve felsefesi
Culture and philosopy on living together
  1. Tez No: 497879
  2. Yazar: ZEYNEP ATEŞ ÖZÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanoğlu coğrafya, ırk, dil, din ve görüş fark etmeksizin her alanda birlikte yaşamak zorundadır çünkü insan sosyal bir varlıktır. Toplumsal düzendeki her türlü farklılık ve ayrılık insanın sosyal çevresinin doğal bir sonucudur. Kâinatın en şereflisi olarak yaratılan insanoğlunun bir diğerine benzememesi ve sayısız farlılıklar göstermesi, onu çevresinden ayırıp biricik yapmakla beraber bulunduğu topluma da bir renk ve ahenk kazandırır. Bireysel ayrılıklar toplumsal ayrılıklara dönüştükçe sağlıklı bir sosyal ortam kurulamaz, nitekim modern dünyada silahlanma ve saldırmaların yüzlerce hali ve çeşidi mevcuttur; insanın insana düşman olması çok kolay bir seçimdir. Yıkıcı olmak ve farklıyı dışlamak, hatta farklı olan her şeyin varlığına kastetmek hastalıklı bir hal almaktadır ve insan insana düşman olmaktadır. Birlikte refah içinde yaşamanın anahtarı karşındakine saygı ve hoşgörü beslemekten geçer, bu da bir ahlak kişisi olmak demektir. Toplumsal ahlak ancak ahlaklı bireylerden oluşabilir. Bu çalışmada toplumsal bir düzen için gerekli hususları çeşitli bölüm ve başlıklar halinde belirtilmiş, bu konudaki fikirlerden esinlenilmiş, aydınların görüşü ışığında araştırma ve incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humankind is obliged to live together, regardless of geography, race, language, religion and opinion, because it is a social being. Any variety and separation in the social order is the inevitable consequence of social environment of human. That not resembling one another and being greatly different provides society with variety and harmony as well as it makes humankind unique which is the most honorable creature of the universe. As individual separations turn into social separations, a healthy environment could not be established, because there are hundreds of states and kinds of armament and attack in modern world; it is a very easy choice for humans to become hostile to other humans. Becoming devastating and excluding differences, even attempting against entity of anything different, becomes an unhealthy situation in mental sense and thus human becomes hostile to human. Showing respect and tolerance is the key of living together in easy circumstances and this is to become a man of moral. Societal moral may only be composed of individuals equipped with moral. With this study, researches and studies were carried out, for a social order are revealed in various sections and titles, those studying these issues are inspired and opinions are expressed in the light of ideas of philosophers and intellectuals concerning this matter.