TME hastalarının etiyolojisinde oklüzyonun rolü
  1. Tez No: 49789
  2. Yazar: E. ESRA ZEYREK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADALET ERDEM AYTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Özet Populasyonun büyük bir bölümünü ilgilendiren TM rahatsızlıklarda, stomatognatik sistemin önemli bir komponenti olan okluzyonun nedensel bir faktör mü yoksa rahatsızlık sonucu etkilenen birim mi olduğu tartışmalıdır. Doğru tanıya ulaşabilmek için; okluzyonun TM rahatsızlıklara etkileri ve ya okluzyonun TM rahatsızlıklardan ne derece etkilendiğinin ayrımı yapılmalıdır. Bu amaçla tam dişli, ortodontik olarak Clas î okluzyonlu, TME lerinde eklem içi düzensizlik olduğu Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi ile saptanmış, 20 adet TM rahatsızlığı olan hasta ile yine tam dişli, ortodontik olarak Clas 1 okluzyonlu 20 adet TM rahatsızlığı olmayan bireyin, sentrik okluzyon, protrusiv, sağ ve sol lateral hareket konumlanndaki interokluzal temas yüzeyleri bilgisayarda Görüntü İşleme Yöntemi ile incelenmiştir. Sonuçlar Student t ve Korelasyon Testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İncelenen konumlarda, kontrol ve hasta grupları arasında interokluzal temas noktalarının yüzey ölçümleri arasındaki farklılık; istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna karşılık, interokluzal temas noktalarının sayılan arasındaki farklılık, protrusiv konum hariç istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sağlıklı ve TM rahatsızlığı olan olgular kendi içinde korelasyon analizi istatistiksel olarak incelendiğinde kontrol grubunda santrik okluzyon ile protrusiv konum, santrik okluzyon ile sol lateral hareketkonumu, proirusiv ile sol lateral hareket konumu, sağ lateral ile sol lateral hareket konumlanndaki interokluzal temas noktalarının yüzey ölçümleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli bulunmuştun TM rahatsızlığı olan grupta ise, interokluzal temas noktalarının yüzey ölçümlerinin tüm konumlardaki ilişkisi, istatistiksel olarak önemlidir. Bu grupta değişkenler arasında bulduğumuz korelasyon kat sayılan kontrol grubuna göre daha büyüktür. İncelenen olgularda eklem ve interokluzal ilişki açısından okluzyonun önemli boyutlarda etkilendiği açıktır, TM rahatsızlığı olan olgularla normal olgular arsında ki okluzyon modelinde belirgin farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
43 Summary In TMD which is a big problem for many people, it should be discussed whether the occlusion which is the important component of stomatognathic system is a causative factor or is a part affected by the disorders. To reach an appropriate diagnosis; the effects of occlusion to TMD and to what degree occlusion is effected by the TMD should have been understood. For this reason, Magnetic Resonance Imaging Method is used for 20 patients who have all of their teeth, Class I occlusion and intrajoint disorderds of TMJ and Image Processing Analysis Method is used for taking interocclusal contact area in centric occlusion, protrusive right and left lateral position, in 20 patients who have all of their teeth, Class I occlusion and no disorders in their TMJ. Results are statistically evaluated using Student t and Correlation Tests. In vestigated position the difference found about the interocclusal contact points between the control and all groups have no meaning statistically. Beside the protrusive position, the difference between the interocclusal contact points have a meaning statistically. When correlation analysis was statistically in their own in healthy and in the group who have problems in their TMJ, surface measurments in interocclusal contact points of centric occlusion and protrusive position centric occlusion and left lateral movement position, protrusive and left lateral movement position in control group are44 found statistically important. In the group who have TMD, in all the positions the surface measurements in contact points are important statistically the correlation coefficients between the variables are bigger in this group than the control group. In the studied subjects occlusion is effected by the joint and interocclusal relationships a great deal. There was an obvious difference in the occlusion models of TMD and normal group.