Farklı bifurkasyon defektlerinde fonksiyonel kuvvetlerin yol açtığı streslerin sonlu elemanlar stress analiz yöntemi ile karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 49788
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN IŞIMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmada SAP 90 programı kullanılarak/'Sonlu Elemanlar Stres Analiz Yöntemi"(Finite Element Stress Analysis) ile farklı bifurkasyon defektlerinde fonksiyonel kuvvetlerin yol açtığı stresler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sağlıklı periodonsiyuma sahip mandibular 1. molar dişte ve Tarnow sınıflamasına uygun klas III altsınıf derece a, b ve c tipi bifurkasyon defektlerini temsil eden 4 model üzerinde analiz yapılmıştır. Lateral ve vertikal fonksiyonel kuvvetler uygulandığında oluşan çekme, sıkışma ve makaslama stresleri ele alman 4 model için karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak; furkasyon defektlerinin hem etyolojisinde hem de prognozunda defektli dişe uygulanan fonksiyonel kuvvetlerin yönü ve miktarının streslerin dağılımı ve etkileri açısından önemli olduğu gözlenmiştir. Bu durumda, kronik okluzal travmaların furkasyon defektlerinin etyoloji ve prognozunda etkili olduğunu düşünmek hatalı olmayacaktır. Furkasyondaki kemik kaybının miktarına göre, dişte ve periodontal dokuların tümünde farklı çekme, sıkışma ve makaslama streslerinin oluştuğu ve bu durumun alveol kemiğinin apozisyon ve rezorbsiyonunu değişik derecelerde etkilediği sonucuna varılmıştır. Özellikle köle bölgesinde lateral yüklemelere bağlı olarak görülen odaklaşmış streslerin mine-sement hattında doku yorulmalarına sebep olarakköle ve kök çürükleri için zemin hazırlayan bir etken olabileceği düşünülmektedir. Hemen hemen tüm modellerde periodontal ligamentte yoğun streslerin görülmesi, periodontal ligamentin dengeleyici rolünü klasik bilgilerimize paralel şekilde bir kez daha ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparative Analysis of Stresses Due to Functional Forces in Various Furcation Defects by Means of Finite Element Stress Analysis Method. In this study, the stress caused by functional forces in various furcation defects analyzed by using SAP90 program and Finite Element Stress Analysis Procedure. The analyses were made on 4 models representing the mandibular first molars with healthy periodontium and having Class III furcation defects with degree“a”,“b”, and“c”according to Tarnow's classification. During application of lateral and vertical functional forces, the occurring tensile, compressive and shear stresses were comparatively analyzed on 4 models. It has been observed that the amount and direction of functional forces applied on teeth with furcation defects were significant either in the etiology or prognosis of furcation defects and. in the distribution of stresses and their effects. Consequently, it would not be wrong to consider that“chronic occlusal trauma play an effective role in the etiology and prognosis of furcation defects”As a result, it was reached that various tensile, compressive and shear stresses occurring on the tooth and all over periodontal tissues affects the apposition and resorption of alveolar bone in different degrees, in respect to interradicular bone loss in the furcation region. 132Also it was thought that occurrence of intensified stresses on the cemento-enamel junction due to lateral loading can distort the tissues in this region. Therefore these stresses can be a predisposing factor for cervical and radicular caries. Observance of intense stresses on periodontal ligament in almost every model reminds the compensative part of this tissue as mentioned in literature. 133