Transatlantic Trade and Investment Partnership and its Possible Effects on Turkish foreign trade
Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması ve Türkiye'nin dış ticaretine muhtemel etkileri
  1. Tez No: 461368
  2. Yazar: HANDE KURTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
2013 yılında ortaya çıkan, dünyanın iki büyük gücü olan Avrupa Birliği ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı olarak adlandırılan iş birliği anlaşması, planladığı şekilde 2016 yılı öncesinde sonlandırılamamıştır. Halen görüşmeleri devam etmek olan bu işbirliği anlaşmasına temel olarak neden ihtiyaç duyulduğu, kapsamının neler olduğu ve GDO'lu ürünler, test ve sertifikasyon sistemleri başta olmak üzere tartışmalı konularının neler olduğu bu yazının kapsamında ele alınacaktır. Anlaşmanın nitelikleri ve özellikli durumlarının ardından ABD, Avrupa Birliği ve geri kalan ülkeler açısından ne gibi sonuçlar doğurabileceğine değinilerek, anlaşmanın planlandığı şekli ile yürürlüğe girmesi halinde, Türkiye'nin dış ticaretine ne gibi olası etkileri olacağı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, European Union (EU) and the United States (US) change their trade policy and also they began negotiations for signing the most comprehensive free trade agreement. Its negotiatitons began in the second half of 2013 and called Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), whose key points are transperancy, coherence and non-discriminatory. With these type of qualifications, EU's and US's administratives believe that this partnership will boost economic power and not only for EU and US, but also all countries in the world benefit from the outputs of the agreement.On the other hand, although their intensions are widely same direction, sometimes controversial platforms occur, because both parties do not want to change their implementations at some topics such as conformity asssesments, generically modified products and hormone treated meat.Accordingly, the objective of this paper is to identify mainly the key challanges of the TTIP with qualitataive and quantitative data.Descriptive analysis of the data will be displayed. The agreement has two main body as horizontal side which means regulatory cooperation and sectoral side.In this paper, regulatory cooperation and its context are pointed to be essential subjects forwhy sectoral side has more details and it is hard to explain all circumstances in sectors.Afterfocusing on the reasons of the existance of the TTIP, the need will be explained. Then the possible consequences for EU, US and rest of the world will be explained. As a conclusion, mostly recommendations and expectations regarding the consequences for Turkey's foreign trade will take part.