Managing human factors for change towards organizational sustainability in tourism organizations
Turizm kuruluşlarında sürdürülebilirlik yönünde değişim için insan faktörlerinin yönetimi
  1. Tez No: 497909
  2. Yazar: MEHMET ULUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Şirketler sürdürülebilirlik yönünde değişimden geçerken birçok farklı yönetim stratejisi geliştirir. Daha yüksek kurumsal sürdürülebilirlik seviyelerine ulaşmak amaçlanırken, etkili bir değişim girişimi için hem sürdürülebilirliğin teknik yönleri hem de değişim yönetiminin insanla alakalı yönleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sürdürülebilirlik değişiminde insan boyutu literatürde nispeten daha az ilgi çekmektedir. Fakat insani faktörler dikkatli yönetilemezse engeller yaratarak veya etkin biçimde yaklaşıldığında süreci kolaylaştırarak, değişim girişimini önemli ölçüde etkilerler. Araştırma, değişime karşı direnç, kurum içi iletişim ve sürdürülebilirlik çalışmalarına bağlılık faktörlerinin Türkiye'de bulunan turizm şirketlerince nasıl yönetildiğini araştırmayı amaçlamıştır. Veriler, vaka şirketlerinin sürdürülebilirlik müdürleri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sürdürülebilirlik raporları gibi kurumsal belgeler yoluyla toplanmıştır. Vaka şirketleri sürdürülebilirliği operasyonlarına entegre etmekte farklı motivasyonlara sahiptirler. İnsan faktörü bakımından, şirketler çeşitli yönetim stratejileri geliştirmekte ve eğitimle iletişimi bireysel engellere karşı kullanarak sürdürülebilirlik çalışmalarına bağlılık oluşturmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
Companies develop various management strategies while they go through a process of change for sustainability. When aiming to reach higher levels of organizational sustainability, both technical aspects of sustainability implementation and human-related aspects of change needs to be taken into consideration for an effective change initiative. The human dimension of change for sustainability receives relatively less interest in the literature. However, human factors can have important effects on the change initiative either by creating barriers, if not managed carefully, or by facilitating the process when approached in an effective manner. Concerning three human factors: resistance towards change, internal communication and engagement for sustainability practices; this qualitative research aims to explore how these human factors are managed by tourism companies in the context of Turkey. Semi-structured interviews with sustainability managers of case companies and organizational documents such as sustainability reports were used in data collection process. The findings state that case companies have various motivations for integrating sustainability into their operations. With regards to managing human factors, companies adopt various strategies and use communication and education against individual barriers to create engagement to sustainability.