Jelatin ve diğer değişik tabletlerle hazırlanan matriks tabletler üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 49792
  2. Yazar: HATİCE YEŞİM KARASULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı geometrik şekle sahip matriks tabletlerin klasik silindir şekilli tabletlere göre salım hızlarım karşılaştırarak geometrik şeklin salım hızını nasıl etkilediğini istatistiksel olarak ortaya koymaktır. Bu amaçla hazırlanan hidrojel matriks tabletlerde, polimer olarak jelatin ve HPMC kullanıldı. Ntf ve PrBr içeren yan katı jelatin tabletlerde salım hızı çalışmaları ve tabletin kalite kontrolü çalışmaları yapıldı. Üç farklı viskozitede (E5, E50 ve E4500) HPMC kullanılarak, iki farklı ilaç-polimer oranında (1:0.5 ve 1:1) ve üç farklı geometride (üçgen, silindir, elipsoid) hazırlanan teofilin hidrojel matriks tabletlerde de salım hızı ve kalite kontrol çalışmaları yapıldı. Bu tabletlerin salım hızı bulguları etken madde için verilen hedef profile göre istatistiksel olarak yorumlandı. İdeal olarak seçilen HPMC E50 ile hazırlanan formülasyonlar, iki farklı ilaç- polimer oranında ve üç farklı yüzdede dolgu maddesi içeren üç farklı geometrik şekilde hazırlandı. Bu tabletlerde yapılan salım hızı çalışmaları sonucu, hazırladığımız tabletler arasında ideal geometrik şekil olarak seçilen üçgen şekilli tablet ve klasik silindir şekilli tablet ile teofilinin ticari uzun etkili preparatlan USP XXIII' ün vermiş olduğu kriterlerle karşılaştırıldı. Hazırlanan tüm tablet formülasyonlan Higuchi eşitliğine göre yorumlandı. HPMC E50 ile hazırlanan hidrojel tabletlerde salım mekanizmasını belirleyen“n”değeri saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to make it clear statistically, how the matrix tablets in various geometrical shapes affect the release rate of the geometrical shape, by comparing the release rates of the matrix tablets, that of the clasical cylinder shaped tablets. In the hydrogel matrix tablets which were prepeared with this purpose, gelatine and HPMC have been used as polymers. The release rate of the tablets has been studied in semi-solid gelatine tablets which contain ntf and PrBr and quality control of the tablets has been made in the same tablets. The studies of release rate and quality control have been carried out also in the theophylline hydrogel matrix tablets which were prepeared in three different geometrical shapes (triangle, cylinder, ellipsoid) and two different drug-polymer (1:0.5 and 1:1) rations. The findings of the release rates of these tablets have been interpreted statistically according to the target-profile given for the drug. Formulations prepeared with HPMC E50 which was chosen as an ideal polymer, have been made ready in two different drug polymer rations and in three different geometrical shapes containing diluents in three different percentages. As a result of the studies of the release rates which were applied in these tablets, among the tablets we prepeared, the triangular tablet chosen as an ideal geometrical shape and classical cylinder shaped tablet have been compared to the commercially prolonged- release forms of the theophylline in the norms determined by USP XXIII. All tablet formulations prepeared by us have been evaluated according to the Higuchi equation. The“n”value which gives the release mechanism in the hydrogel tablets prepeared with HPMC E50 has been determined