Bekir Sıtkı Çobanzade'nin şiirleri üzerine bir inceleme
The analysis on the poems of Bekir Sıtkı Çobanzade
- Tez No: 497941
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Kırımlı Şair Bekir Sıtkı Çobanzade'nin şiirlerindeki tematik problemler ele alınmıştır. Tematik inceleme yapılırken şairin içinde bulunduğu devir ve şairin psikolojik durumu ele alınmıştır. Bu hususta, şiirler devrin sosyal ve siyasî problemleriyle incelenmiştir. Bu çalışmada ulaşılan en genel yargı, Çobanzade'nin şiirlerinde ferdiyetçilikten ziyade sosyal ve siyasî temalara ağırlık verildiğidir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Kaynakça'da, bu çalışmada faydalanılan kaynak eserler listesine yer verilmiştir. Şairin en sıklıkla ele aldığı temalar halk, vatan ve milliyet unsurları temasal sınıflandırmada ön planda tutulmuştur. Bu çalışmanın ulaştığı en genel sonuç, Çobanzade'nin dönem içerisinde yaşadığı trajediyi tarihi olaylarla destekleyip milli idrak ile şiirlerine yansıtmasıdır
Özet (Çeviri)
At this scritum, Crimean poet, discussed thematic problems on Bekir Sıtkı Çobanzade's poetry. During thematic analyase, period of the poet lived in and his psychological state was considered, in this connection, poetry was analysed with social and political problems ot the period they belong to. General jurisdiction of this scriptum is that; Mr. Çobanzade emphasizing the social and political thermatic instead of personal individualism. Scriptum consist of seven chapters. At the referances, there is the list of sources that stand to benefit. Poet preferred to prioritise often; folk, country and nation factors on the thematic categorised. The best general result of this scriptum is to reflect the actual emotions Mr. Çobanzade's tragedies that he had during the period he was in and support it with historical events