Muhasebe meslek mensupları açısından muhasebe hata ve hilelerinin ortaya çıkarılmasında adli muhasebecilik mesleğinin önemine yönelik bir araştırma
A study on the importance of the profession of forensic accounting for the accounting professionals in revealing the accounting errors and frauds
- Tez No: 497942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İŞGÜDEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde son yıllarda ihtiyacından sürekli bahsedilen adli muhasebecilik mesleği, işletmelerdeki hata ve hilelerin tespiti, önlenmesi bunların ortaya çıkarılması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Muhasebecilik mesleğine mensup kişilerin adli muhasebeye bakış açıları, bu meslek hakkında bilgileri ve deneyimleri çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yeni gelişen ve yaygınlaşan adli muhasebe mesleğinin muhasebe hata ve hilelerinin ortaya çıkarılmasında ki rolü ve önemini belirleyebilmektir. Bu amaçla öncelikle hata ve hile kavramı incelenmekte ve adli muhasebe kavramı ile ilişkileri değerlendirilmektedir. Çalışmada katılımcılardan araştırmacı tarafından geliştirilen Muhasebede“Hata ve Hilelerin Tespiti ve Önlenmesi Ölçeği”ve“Muhasebecilerin Sorumluluklarını Belirlemeye Yönelik Oluşturulan Yargılar Ölçeği”ile veriler toplanılmış ve bu veriler SPSS programıyla güvenilirlik analizi, frekans dağılımı, faktör analizi, anova testi, t-testi, korelasyon gibi tekniklerle analiz yapılmıştır. Bu çalışma ile adli muhasebe mesleğinin temel işleyişi ele alınmış, bu mesleğin hata ve hilenin ortaya çıkarılmasındaki katkısı vurgulanmıştır. Bu sonuçların ortaya konulması Türk adalet sistemi ve muhasebe mesleği açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda yapılan bu çalışma kendi muadilleri içerisinde önemli bir yere sahiptir
Özet (Çeviri)
The forensic accounting, which has been considered years to be necessary for our country in recent, has a significant role in detecting, preventing and revealing the errors and frauds in businesses. The points of view accounting professionals towards judicial accountancy, their knowledge and experience on this profession are essential. The purpose of this study is to determine the role and importance of the profession of judicial accountancy, which has been recently emerging and getting popular in our country, in revealing the accountancy errors and frauds. For this purpose, first the concept of error and fraud is study and the relation with the concept of forensic accounting is evaluated. In this study, the data from the participants were collected with the“Scale of Detecting Preventing Accounting Errors and Fraud”and the“Judgements Scale for Determining the Responsibilities of Accountants”developed by the researcher and these data were analyzed with the SPSS program using the techniques such as reliability analysis, frequency distribution, ANOVA test, t-test and correlation. This study deals with the basic functioning of the judicial accountancy profession and emphasizes the contribution of this profession in revealing errors and frauds. Revealing these results is essential for the Turkish judicial system and the profession of accountancy. In this context, this study has a significant place among its equivalents