Reading comprehension in paper and digital based English texts: A comparative study
Basılı ve dijital ortamlarda İngilizce metin okuma-anlama yetisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 497949
  2. Yazar: ZEKERİYA KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Okuma araçları önceden kil, deri ve papirüs gibi malzemelerden elde edilirken, sonrasında, uzunca bir dönem süren kâğıt ağırlıklı okumadan dijital ekranlara doğru yönelmeye başlamıştır. Okuma eylemi, günlük yaşamımızda önemli bir yere sahip iken, okuma araçlarının yalnızca okuduğunu anlamayı etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda, belirli bir okuma aracına özgü tercihlerimizin belirlenmesi açısından bilinç kazanmamızı da desteklediği için, neyi nasıl okuduğumuz da oldukça önem kazanmıştır. Bu nedenle, çalışmamızın iki amacından biri, katılımcılarımız olan üniversite öğrencilerinin okuma aracı tercihlerini ortaya çıkartmaktır. Okumanın temel gayesinin anlamak olduğu kabul edilerek, ikinci ve ana amacımız ise, okuma araçlarının okuduğunu anlama üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bunun için, ilk aşama olarak, katılımcılarımız olan Çukurova Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve İngiliz Dili Eğitimi alanlarından 170 lisans öğrencisine okuma tercihlerini ve bu tercihlerin nedenlerini araştıran bir anket uygulanmıştır. İkinci aşamada ise, okuduğunu anlama sınavı, sekiz haftalık bir ara ile dijital ekranlardan ve basılı kâğıttan uygulanmıştır. Katılımcıların tercihleri ve sınav başarı düzeyleri SPSS 20.0 istatistik programı ile betimleyici (frekanslar ve çapraz tablo) ve ilişkili örneklemler için t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, katılımcıların büyük çoğunluğunun, okuma etkinlikleri için dijital ekranlardan çok, basılı kâğıdı tercih ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Tercihler açısından, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve İngiliz Dili Eğitimi öğrencileri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmaz iken, kadın katılımcıların basılı kâğıdı daha çok tercih etmeleri açısından anlamlı farklılık gözlemlenmiştir. Okuduğunu anlama açısından, basılı kâğıttan okumanın genel olarak tüm katılımcıların ve özellikle İngiliz Dili Eğitimi katılımcılarının daha yüksek sınav başarısı sağladığı gözlemlenirken, yalnızca Elektrik-Elektronik Mühendisliği katılımcıları göz önünde bulundurulduğunda, iki okuma aracı arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Bu çalışma, genel olarak tüm okuyucular, özelde ise, öğrenciler, öğretmenler, okul yöneticileri, politika belirleyicileri, elektronik okuma ve ilgili araçlarının tasarımcıları açısından önemli yansımalar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reading mediums, which were primitive materials like clay, leather, and papyrus, then paper dominated reading for a long period, now have been evolving into digital screens. While the act of reading constitutes a significant role in our daily lives, how we read what we read is very important, since platforms from which we read, do seem to affect not only our comprehension but also help us raise awareness about our reading preferences specific to a particular medium. Therefore, the first stage of this study is to identify preferences of university students who were treated as participants of the study. Considering that the main purpose of reading can be regarded as comprehension, the primary aim of this research is to investigate whether reading mediums have an impact on reading comprehension. For this, as a first stage, our participants, 170 undergraduate students from the Electrical-Electronics Engineering (EEE) and the English Language Teaching (ELT) departments at Çukurova University in Turkey, were administered a questionnaire inquiring about reading medium preferences and pertaining reasons. As a second stage, they were administered a reading comprehension test through digital screen and printed-paper with an eight-week interval between the two mediums. Participants' preferences and their test performances were analyzed through SPSS 20.0 utilizing descriptive statistics (frequencies and crosstabs) and a paired-samples t-test. The findings of the study indicate that the majority of participants preferred printed-paper over digital screen for their reading activities. While no statistically significant difference was found between preferences of the EEE and the ELT participants, a significant difference, however, was observed in favor of females preferring printed-paper. In terms of reading comprehension, while reading from printed-paper was found to provide higher comprehension performance for overall participants in general and ELT participants, regarding comprehension performance of EEE participants, no statistically significant difference was observed between the two mediums. This study, by its nature, has significant implications for all readers in general, and specifically, for students performing academic work, teachers, school administrators, policy makers, and e-reading designers.