Exploring traditional and digital reading media: A comparison in EFL context
Geleneksel ve dijital okuma araçlarının incelenmesi: EFL bağlamında bir karşılaştırma
- Tez No: 969522
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitimde dijital okuma giderek yaygınlaşırken, okuma ortamlarının -geleneksel kağıt tabanlı ve dijital ekran tabanlı- okuma performansını nasıl etkilediğini anlamak önemli hale gelmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, okuma ortamının Türk EFL öğrencilerinin okuduğunu anlama ve üstbilişsel stratejilerin kullanımını nasıl etkilediğini inceleyerek mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Karma yöntem yaklaşımıyla okuma performansının kapsamlı bir analizini sunan bu çalışmada, katılımcılar arasındaki bireysel farklılıkların çalışma sonuçları üzerindeki etkisini en aza indirmek için altmış Türk EFL öğrencisinin dört hafta boyunca sekiz farklı okuma görevine katıldığı bir denek içi tasarım kullanılmıştır. Önceki tek oturumluk çalışmalardan farklı olarak, bu araştırma EFL bağlamındaki boşlukları, temalar arasında eşit zorlukta doğrulanmış okuma testleri kullanarak çoklu oturumlar boyunca uygulanan tekrarlı ölçümler tasarımıyla ele almaktadır. Bu testler dışsal değişkenleri en aza indirerek okuma performansı ve üstbilişsel stratejilerin kullanımına ilişkin doğru karşılaştırmalar yapılmasını sağlamaktadır. Bulgular, okuma ortamının okuma davranışlarını ve bilişsel etkileşimi nasıl etkilediğini ortaya koymakta ve her iki bağlamda da okuduğunu anlama ve strateji kullanımında önemli farklılıklar göstermektedir. Katılımcıların bu ortamlardaki okuma deneyimlerine ilişkin algıları, ortama özgü zorlukları ve tercihleri daha da belirginleştirmekte; bu durum nicel verilerin yorumlanmasına katkı sağlamaktadır. Bu sonuçlar, özellikle okuma uygulamalarının dijital öğrenme ortamlarına uyarlanmasında, EFL öğretimi ve değerlendirmesi için önemli çıkarımlara sahiptir. Bu çalışma, okuma ortamının okuma performansı üzerindeki etkisini vurgulayarak, gelecekteki araştırmalar için zemin hazırlamakta ve EFL öğrencilerinin okuma uygulamaları ve performanslarına en uygun test formatlarının seçimi konusunda bilinçli kararlar vermelerini sağlayacak pratik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As digital reading becomes increasingly prevalent in education, understanding how reading media—traditional paper-based versus digital screen-based—affect reading performance has become essential. Therefore, this study aims to contribute to the literature by examining how the reading medium influences Turkish EFL learners' reading comprehension and use of metacognitive strategies. In this study, which provides a comprehensive analysis of reading performance with a mixed-method approach, a within-subjects design was used with sixty Turkish EFL students participating in eight different reading tasks over four weeks in order to minimize the impact of individual differences among participants on the study results. Unlike previous single-session studies, this research addresses gaps in EFL context through a repeated-measures design across multiple sessions, utilizing validated reading assessments of equal difficulty across themes. These assessments minimize external variables, enabling accurate comparisons of reading comprehension and use of metacognitive strategies. The findings reveal how the reading medium affects reading behaviors and cognitive engagement, showing significant differences in reading comprehension and strategy use across both contexts. Participants' perceptions of reading in these media further highlight medium-specific challenges and preferences, enriching the interpretation of the quantitative data. These results have important implications for EFL instruction and assessment, particularly in adapting reading practices to digital learning environments. By highlighting the influence of medium on reading performance, this study lays the groundwork for future research and provides practical insights that enable EFL learners to make well-informed decisions regarding their reading practices and the selection of test formats best suited to their performance.