Interpreter at the crossroads of communication, culture and language: A study on Amistad
İletişim, kültür ve dilin kesişim noktasında çevirmen: Amistad üzerine bir çalışma
- Tez No: 497968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT MENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, İletişim Bilimleri, Translation and Interpretation, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı, Amistad adlı filmin yansıttığı şekliyle çevirmenin statüsü/görevi ve çeşitli rollerini incelemektir. İletişim ve kültür araştırmaları çerçevesindeki ilgili yaklaşımlar ile çeviribilim yaklaşımlarını biraraya getiren tez, filmin dilsel, kültürel ve sosyo-ekonomik asimetrik ilişkilerin yer aldığı bir vakada, kültür, dil, iletişim ve güç arasındaki girift ilişkilere dair ne ortaya koyduğunu araştırmaktadır. Film, esir edilerek Amistad adlı gemide taşınan ve iletişim aracı olarak kendilerine yabancı bir dilin kullanıldığı bir mahkemede yargılanan“kölelerin”öyküsünü anlatıyor. Esirler, varlığı ve müdahalesi olayların akışını ciddi biçimde değiştirerek onları özgürlüğe taşıyan bir çevirmenin sahneye çıktığı ana dek iletişim kurmalarını sağlayacak sözlü bir iletişim aracından mahrumdurlar. Amistad'ın dil, iletişim ve çeviri üzerine bir film olarak analizi, filmin, çevirmenin üstlendiği çok boyutlu rolleri ve çevirmene dair belli bir mesleki tanımını, özgürlük ve sorumluluk ilişkileri açısından çeviri etiğini ve çevirmenin, bir kodlama/kodaçımı süreci olarak iletişimdeki konumlarını yansıttığını göstermiştir. Çevirinin marjinalize edildiği alanlarda bile çevirmenin oynadığı merkezi ve kritik rol ile üstlendiği işlevi ortaya koyan önemli bir örnek olarak film, bir anlam yaratma süreci olarak iletişimde ve iktidar mücadelelerinde çevirmenin kilit rolünü gözler önüne sermektedir. Amistad çevirmeni dilsel, kültürel, söylemsel, ideolojik pratikler ve kurgular ile iktidar, altyapı ve hegemonya arasındaki karmaşık ve birbirine bağlı ilişkileri içinde taşıyan, deneyimleyen, düşünen ve yansıtan; baskın olanın söylemi ile kodların ardında ve ötesinde neler olduğunu bilen; güç oyunları, mücadeleleri ve çatışmalarındaki başat oyunculardan biri olarak resmeder. Çevirmen, iktidar tarafından yapılandırılan iyi örgütlenmiş, çok boyutlu ve birden çok seviyede işleyen hegemonik sistemleri ya güçlendirecek/yeniden-üretecek ya da onları sarsacak, hatta çözecek ve ortadan kaldıracak potansiyele/güce sahiptir. Tez, filmlerin, çeviri ve çevirmenin kültürlerin karşılaşması ve çatışması durumlarında oynadığı merkezi ve kritik rolün daha derin araştırılması ve çeviri etkinliğinin tüm işleyiş ve mekanizmalarının ardında ve ötesinde neler yattığını ortaya çıkarabilecek gelecek araştırmalar için kaynak teşkil edebileceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the status/task and multiple roles of the interpreter in the film Amistad. Bringing together the approaches developed within communication and cultural studies with the approaches from the field of translation and interpreting studies, the thesis examines what the film reveals concerning the intricate relations between culture, language, communication and power in a case of linguistic, cultural and socio-economic asymmetry. The film narrates the story of the 'slaves' of the ship Amistad captured and put into trial in a legal setting where the medium of communication is a language foreign to them. The captives are deprived of a verbal tool to communicate with until an interpreter steps in, whose presence and intervention dramatically changes the course of events leading to their freedom. The analysis of Amistad as a film on language, communication, culture and translation has revealed that the film reflects both the multidimensional roles and a professional profile of the interpreter, the ethics of translation in terms of the relations of freedom and responsibility and the positions of the interpreter in communication as a process of encoding and decoding. As an eminent example revealing the central and critical role and function of the interpreter even in the fields in which translation is seen marginalized, the film shows the key role of the interpreter in the communication as a meaning creation process and power struggles. Amistad portrays the interpreter as one of the prominent players in the power games, struggles and conflicts, who incorporates, experiences, both reflects on and reflects and carries the complex and interrelated relations between the linguistic, cultural, discursive, ideological practices/constructs and power, infrastructure and hegemony, and who knows what lies behind and beyond the codes and the discourse of the dominant. Thus, the interpreter is the one who has the potential/power to either reinforce/re-produce or unsettle, even dissolve and abolish the well-organized, multi-dimensional and multi-level operating hegemonic systems structured by the power. The thesis concludes also suggesting that films may serve as potential sources of future research to explore what is behind and beyond all the workings and mechanisms of the activity of interpreting and to further explore the pivotal and critical roles of interpreter and interpreting in the encounter and clash of cultures.