Firm growth, profitability and r&d investments in Turkey: An empirical study
Türkiye'de firma büyümesi, karlılık ve AR-GE yatırımları: Ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 497990
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPEREN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Firma büyümesi ile ilgili araştırmalar muazzam bir hızda artıyor. Ampirik olarak firma büyümesi ile ilgili belirleyiciler arasındaki ilişkiyi incelemek, özgün veri setleri, gelişmiş ekonometrik metodoloji ve çok disiplinli yaklaşım gerektirir. Bu kapsamda, Türk sanayi dinamiklerini geniş bir veri seti ile araştırmaya karar verdik. Firma büyümesi ile belirleyicileri arasındaki ilişkiyi tartışırken AR-GE yatırımlarının firma büyümesine etkilerini de göz önüne aldık. Bu hedef doğrultusunda, öncelikle kârlılık üzerindeki büyüme etkilerini kontrol ettik. İlaveten, kârlılığın firma büyümesi üzerindeki etkilerini belirledik. Bazı bilim adamları, büyüme ve kârlılık arasındaki beklenen ilişkinin pozitif veya negatif olduğunu ileri sürmektedir. Bununla birlikte, çalışmamız kârlılık ve firma büyümesi arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu konuda çalışmamız, Türk iş ortamının kurumsal sınırlarına ve pazar yapısına atıfta bulunmaktadır. Ayrıca, firma yöneticilerinin kar üretmek yerine büyüme yolunu seçtiğini iddia ediyoruz. İkinci önemli sonuç firma büyümesi ile kârlılık arasındaki U şeklinde dağılımdır. Son bölümde, AR-GE yatırımlarının GMM modeli kullanarak nakit akışı, satış ve yaş varyasyonlarına nasıl tepki verdiğini değerlendirdik. Bu noktadan yola çıkarak, gecikmeli AR-GE yatırımları, Türk imalat firmaları için mevcut AR-GE yatırımının ana belirleyicisidir. Ayrıca, sonuçlarımızın anlamlılığını geliştirmek için modellerimizde sağlamlık kontrolleri uyguladık.
Özet (Çeviri)
The research into the firm growth has been growing in a tremendous velocity. Empirically examining the relationship between firm growth and related determinants requires the unique datasets, improved econometric methodology and multidisciplinary approach. To this extent, we determined to investigate the Turkish industry dynamics with a large longitudinal dataset. When discussing between the relationship between firm growth and its determinants, we took into account the effects of R&D investments on firm growth. In this line, firstly we checked the growth effects on profitability. Further, we determined the profitability effects on the firm growth. A number of scholars suggest that the expected relationship between growth and profitability is positive or non-existent. However, our study suggests that there is a negative relationship between profitability and firm growth. In this matter, our study refers to the institutional boundaries and market structure of the Turkish business environment. We also claim that firm managers choose to growth path instead of generating profits. The second notable result is that the U-shaped distribution between firm growth and profitability. In the last part, we considered how the R&D investments respond cash flow, sales and age variations by using GMM model. From this point, we found that the lagged R&D investment is the main determinant of the current R&D investment for Turkish manufacturing firms. We have also done number of robustness checks on our models to improve the significance of our results.