Samsun Büyükşehir Belediye İtfaiyesi İlkadım Bölge Grup Amirliği 2016 yılı kayıtlarının afet yönetimi açısından analizi
Samsun Metropolitan Municipality fire department İlkadim Region Group Amirity analysis of year 2016 records in terms of disaster management
- Tez No: 498004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGUT ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma retrospektif tipte bir çalışma olup araştırma verileri; Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İlkadım Bölge Grup Amirliğine ait 01 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasındaki 1 yıllık olay raporları incelenerek elde edildi. Çalışmada, yangın ve diğer acil durumlara yol açan tehlikeler belirlenerek risk odaklı bir afet yönetimi ile yangınlara ve diğer acil durumlara karşı tedbir ve önlemlerin alınmasına katkı sağlamak, can ve mal kayıplarını en aza indirmek için bilimsel öneriler sunmak amaçlanmaktadır. 2001 adet olay raporundan elde edilen verilerin analizinde; frekans ve yüzde dağılımları ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Ki-Kare Bağımsızlık testi ve Tek Örneklem Ki-Kare testi kullanılmıştır. Bu çalışmada itfaiye ile ilgili olay türlerinin dağılımı incelendiğinde ilk sırada yangın (%42,3) yer alırken bu durumu sırası ile hayvan kurtarma (%18,6) ve güvenlik tedbirleri (%14,2) olduğu tespit edilmiştir. Yangın türleri incelendiğinde en sık konut yangınlarının (%30,4) meydana geldiği saptanmıştır. Yangın nedenleri arasında ilk sırayı sigara (%21,6), ikinci sırayı elektrik kontağı (%21,3) oluşturmaktadır. Konut, fabrika/işyeri ve depo yangınlarının en fazla 08:00-15:59, araç yangınlarının en fazla 16:00-23:59 saatleri arasında meydana geldiği belirlenmiştir. Konut yangınlarının kış, ot yangınlarının yaz ve çöp yangınlarının sonbahar mevsiminde en sık meydana geldiği tespit edilmiştir. Fabrika/işyeri ve depo yangınlarına müdahale süresinin diğer yangın türlerine daha fazla olduğu ve gruplar arasındaki anlamlı farkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a study with retrospective type and the research data were obtained from Samsun Metropolitan Municipality Fire Brigade Department İlkadım Group Administration. The incident covers the annual case reports for one year between 01 January 2016 and 31 December 2016. The study aims to present scientific proposals to contribute to a risk-based disaster management system and to take precautions and measures against fires and other emergencies and to minimize the loss of life and property by identifying the hazards leading to fire and other emergency situations. The frequency, and percentage distribution, One-Way Variance Analysis (ANOVA), Chi-Square Independence Test and Single Sample Chi-Square Test have been used in the analysis of the data collected from the reports of the 2001 incidents. When the distribution of the incident types related to fire brigade is examined in this study, the fire (%42,3) has been determined to be in the first place, and it has been followed by the animal rescue (%18,6) and security measures (%14,2). When the types of the fire incidents have been examined, home fires have been determined to be the most frequent (%30,4) ones. Among the causes of the fire, cigarette (%21,6) comes the first and electric contact (%21,3) is the second. It has been determined that the home, factory/workplace, and warehouse fires mostly occur between 08: 00-15: 59 hours while vehicle fires mostly occur between 16: 00-23: 59 hours. It has been found that the home fires occur mostly in the winter, grass fires occur mostly in the summer, and the garbage fires mostly occur in the autumn. It has been determined that the duration of intervention for the factory/workplace and warehouse fires is longer than the other types of fire and the difference between these groups is significant.