Selülaz enzimi üreten suş izolasyonu ve enzim aktivitesi üzerine ortam koşullarının etkisinin belirlenmesi
Cellulase enzyme producing strain isolation and determination of the effect of medium conditions on enzyme activity
- Tez No: 498040
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ SONER ALTUNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, toprak ve su kaynakları kullanılarak selülaz enzimi üreten suşların izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzolasyonu yapılan suşların, katı ve sıvı enzim üretim ortamlarında yapılan analizler ile selülaz aktivitesi belirlenmiş ve en yüksek aktiviteyi gösteren suş seçilmiştir. Seçilen suş, biyokimyasal ve morfolojik testlerin yanı sıra 16S rRNA analizi ile tanımlanmıştır. Seçilen suşun maksimum selülaz enzimi üretimini 45 °C sıcaklık ve 6,0 pH'da gösterdiği tespit edilmiştir. Enzim üretimi için kullanılan farklı kültür koşullarında, en iyi karbon kaynağının nişasta, en iyi azot kaynağının ise maya ekstraktı olduğu, mikro nütrient kaynağı olarak K2HPO4'ın enzim üretiminde indükleyici bileşen olduğu belirlenmiştir. Elde edilen selülaz enziminin, pH 7,5; sıcaklık 50 °C ve % 2 NaCl konsantrasyonu şartlarında optimum aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, isolation of cellulase enzyme producing strains from soil and water resources was investigated. The cellulase enzyme activity of the isolated strains was determined by analyses performed on solid and liquid enzyme production media and the strain with the highest activity was selected. Selected strain having maximum cellulase activity was identified by 16S rRNA analysis as well as biochemical and morphological tests. It was determined that the selected strain showed maximum cellulase enzyme production at a temperature of 45 ° C and pH 6.0. In the different culture conditions used for enzyme production, it was determined that the best carbon source is starch, the best nitrogen source is yeast extract, and the K2HPO4 is the inducer component in enzyme production as a micronutrient. It was determined that the cellulase enzyme obtained has an optimum activity under the conditions of 7.5 of pH, 50 °C of temperature and 2% of NaCl concentration.